Superksiężyc lipcowy

13 lipca 2022 r. Księżyca będzie przebywał najbliżej Ziemi w tym roku, a o 20:37 tego samego dnia Księżyca znajdzie się w pełni. Oba te zjawiska zachodzące jednocześnie sprawią, że Księżyc będzie widoczny jako 7% większy i 16% jaśniejszy niż przy zwyczajnej pełni. To już trzeci tzw. superksiężyc pod rząd w tym roku (poprzednie zdarzyły się 16 maja i 14 czerwca).

Co to jest superksiężyc?

Twórcą tego pojęcia, które obecnie stało się bardzo popularne w mediach, jest amerykański astrolog Richard Nolle. Obecnie nawet NASA zaakceptowała ten termin, choć są rozbieżności co do jego definicji. Richard Nolle zdefiniował superksiężyc jako nów lub pełnię Księżyca zachodzącą w okresie, gdy Księżyc przebywa najbliżej Ziemi (zakres 90%). Tabelę z listą jego superksiężyców znajdziecie pod tym linkiem. Nieco ściślejszą definicję przedstawił Fred Espenak i to jego tabel superksiężyców używają obecnie astronomowie.

Photo Credit: (NASA/Joel Kowsky)

Czy superksiężyc ma jakieś szczególne znaczenie w astrologii?

Choć superksiężyc zdobył sobie uznanie w mediach, nie oznacza to, że jego “wpływ” jest także jakiś super. Znaczenie każdej pełni dla indywidualnego człowieka jest bowiem zawsze inne i nie można posługiwać się tak ogólnymi sformułowaniami, eksploatowanymi przez różne media mylnie nazywane informacyjnymi.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.