Anna German

Anna German

Ten tekst  jest poświęcony najważniejszej artystce w moim życiu, od pierwszych długogrających płyt gramofonowych, których słuchałam, kiedy miałam 3 lata.

Na wstępie przedstawię jedną z jej najbardziej znanych piosenek, która była poniekąd „szlagierem” w Rosji w latach 70. (ale nie bądźcie skonfundowani staromodną aranżacją): „Nadieżda” (Nadzieja).

W moim kraju Anna German była bez wątpienia kultową piosenkarką. Z wielu powodów, głównie słabego zdrowia po wypadku drogowym we Włoszech w 1967, nie odbywała tak wielu tournée, jak powinna, z jej niewiarygodnym talentem. Najwyraźniej, chociaż każdy Rosjanin zna ją i jej piosenki, niewielu ludzi Zachodu słyszało jej nazwisko.

Anna German urodziła się w Urgenczu w Uzbeckiej SRR (41n35, 60e41) 14 lutego 1936 r. i zmarła 25 sierpnia 1982 r. w Warszawie. Miała rosyjskie, polskie, niemieckie i holenderskie korzenie (jej przodkowie przybyli do Rosji w XVII wieku). Wczesne lata spędziła w Rosji, a później przeprowadziła się z rodziną do Polski, wciąż mówiąc perfekcyjnym rosyjskim i mając bardzo rosyjski charakter. Kochała kraj i odwiedzała go regularnie na tournée i nagrania.

Czas urodzenia nie był mi znany, więc spróbowałam go zrektyfikować, mając na uwadze jej wygląd (była wysoka, 190 cm), jej stopień naukowy w geologii, późne małżeństwo, straszny uraz w sierpniu w 1967 r., kiedy była sparaliżowana i nie mogła potem śpiewać przez trzy lata, późne narodziny jej syna w 1975 r., jej talent, sławę i śmierć na raka.

Wyraźnie była osobą Jowiszową, jednak bardzo kobiecą i wrażliwą, więc podejrzewałabym Ryby na Ascendencie. Ponieważ była tak sławna, ten perfekcyjny Jowisz w Strzelcu wyglądałby sensownie blisko MC (należy zauważyć, że Jowisz jest w antiscium z Rahu – to jedyny przypadek, kiedy bezgłowy stwór może być pomocny bez krzywdy).

Anna German
Rys. 1

Ponieważ była bardzo skromna i dyskretna, Słońce w 12. domu i Saturn blisko Ascendentu by pasował. A zatem, mój ostateczny wybór padł na Ascendent w Rybach. Potem, pamiętając o jej urazach zagranicą, jej bolesnym życiu i śmierci, obróciłam trochę horoskop, żeby otrzymać wierzchołek 8. domu w Skorpionie z Księżycem w 8. domu. Należy zauważyć, że władca 8. domu Mars jest w pierwszym domu i wygląda to prawidłowo: cierpiała przez 15 lat, do ostatnich dni życia. Ta konfiguracja daje także wierzchołek 2. domu w Byku, Wenus będąca w recepcji z Marsem w pierwszym i Saturnem – tu jest jej boski głos, z solidną pracą w celu perfekcyjnej techniki. A zatem wykreśliłam horoskop na lokalnym czas 8:50 (+5) z Ascendentem w około 15° Ryb (rys. 1) .

Należy spojrzeć na firdaria. Okres Księżyca zaczyna się w 1967 r. – Księżyc jest w 8. i bardzo uszkodzony. Znaczy to, że sektor został określony prawidłowo. Wypadek samochodowy przydarzył się Annie, kiedy miała 30 lat, a pozycja Księżyca w tym obszarze horoskopu prawidłowo koresponduje z jej wiekiem wtedy. Około tego czasu, władca 8. domu Mars przeszedł dyrekcyjnie w trygon do Ascendentu. To było straszne wydarzenie, ale nie koniec.

Solariusz
Rys. 2

W solariuszu (rys. 2)  dla roku wypadku samochodowego władca Descendentu, Mars, wypada dokładnie na wierzchołku ósmego domu. Rzeczywiście, to była wina jej kierowcy, który zasnął na niebezpiecznej drodze w nocy. Władca Ascendentu solariusza jest w 6., a władca 6.  dominujący w horoskopie znajduje się w 10., w retrogradacji i silny. Z kolei Wenus w solariuszu jest w koniunkcji z władcą 12. domu jako sygnifikatorem hospitalizacji – wszystkie razem pokazują wielkie niebezpieczeństwo i chorobę.

Urodzenie się syna w 1975 r. jest sygnifikowane przez władcę 5. domu tworzącego dyrekcyjnie koniunkcję z władcą Ascendentu Jowiszem. Jej urodzeniowy Księżyc w Skorpionie włada 5. domem, a syn urodził się w listopadzie! Także solariusz jest wymowny. Księżyc, który jest naturalnym sygnifikatorem dziecka (i władcą 5. domu w horoskopie urodzeniowym), prawidłowo przypada w pierwszym domu radiksu. Władca 5. domu solariusza wypada w 5. domu natywnika, jest retrogradujący i w detrymencie: rzeczywiście, doktorzy zabronili jej zajść w ciążę, z jej ciałem kompletnie niesprawnym. Opozycja Mars-Saturn na osi 5-11 mówi dużo o jej cierpieniach podczas ciąży. Co za charakter… i, tak, w solariuszu skupisko benefików w Rybach, wpadające w jej urodzeniowy 1. dom, oznacza Boską ochronę i jej późne szczęście (rys. 3).

Rys. 3
Rys. 3
Rys. 4
Rys. 4

I teraz spójrzmy na najsmutniejszy horoskop, solariusz na rok, w którym umarła. Kiedy zrobiłam solariusz na 1982 r., bałam się zobaczyć ciężko uszkodzone domy 6. i 8. Najwyraźniej, władca urodzeniowego Ascendendentu, Jowisza, jest tutaj w Skorpionie, który jest na wierzchołku urodzeniowego 8. domu – to był jego roczny tranzyt. Władcy urodzeniowego domu 8. i 8. domu solariusza są razem blisko Księżyca. Władca urodzeniowego 6. domu, Słońce, kulminuje w solariuszu – okropna choroba. Ketu w solariuszu jest w 8. – życie zostało odebrane (rys. 4).

Niespodziewanie, odkryłam władcę Ascendentu solariusza, Merkurego, w 9. domu i po poszukiwaniach w Internecie zdałam sobie sprawę, że stała się bardzo religijna pod koniec życia i nawet zrobiła kilka domowych nagrań psalmów. Oto w taki sposób astrologia doprowadziła mnie do poznania czegoś nowego o mojej ulubionej piosenkarce.
To był koniec, tak… Z Wenus w 8. i wywyższonym władcy 8. domu w solariuszu wiem, że odeszła spokojnie. Te dwa solariuszowe malefiki wpadające w jej urodzeniowy 7. i solariuszowy 5. dom – to żal jej rodziny…

Trudno uwierzyć, co jej śmierć znaczyła dla mnie. Miałam 13 lat i to była moja pierwsza osobista strata… straciłam duszę, która była jak moja – nawet teraz tęsknię za nią żywą. Tak, jej Słońce na moim Księżycu jest naszym astropołączeniem.

Rys. 5
Rys. 5

Kiedy skończyłam analizować horoskop, zdecydowałam się sprawdzić rektyfikację w systemie wedyjskim. Po prostu przesunęłam czas urodzenia na trzy minuty do przodu, w stronę 8:53. Głównie z powodu lagny w navamsie, która zatem zmieniła znak. W rzeczywistości, nie wpłynęło to na horoskop zachodni (mniej niż pół minuty przesunięcia długości geograficznej Słońca, bez zmian w solariuszach) – może tylko wierzchołek natalnego 9. domu przesunął się do Strzelca. Może to była jej „obca ziemia” Rosja, która przyniosła jej ogólnokrajową sławę.
Może…

W rasi, kierowałabym się w kierunku silnego władcy 1. i 12. domu w Lagnie i recepcji władców 2. i 10., z Jowiszem w 10.: to są profesja i sława związane z głosem. W Navamsie, 6. jest uszkodzony przez zniszczone Słońce i należy spojrzeć jak bardzo jest uszkodzony trzeci dom. To jest wypadek drogowy, który zniszczył 10. Navamsy. To były powody dodania trzech minut do czasu urodzenia. W Dasamsie, takie miłe jogi AK-AmK i DK-PK – te są w 2. i 10. od Księżyca, znowu znak dla profesjonalnego śpiewania. 2. od Księżyca w Dasamsie wygląda naprawdę dobrze, z podwójnym aspektem benefików (chociaż Wenus jest dużo słabsza od Jowisza). Rzeczywiście, nie ma bardziej melodyjnego głosu niż jej.

Nie znam dokładnej daty wypadku samochodowego w sierpniu 1967 r., ale patrząc na pratyanardasy Shashtihayani dasa, myślę, że stało się to w pierwszej połowie miesiąca, pod podokresem Marsa, który jest w dużym stopniu uszkodzony w Navamsie i uszkadza 6. w Drekkanie (ten sektor był pod wpływem wielkiego podwójnego tranzytu w sierpniu 1967 r.). W Vimsottari to był dłuższy w czasie podokres Saturn-Wenus-Rahu: w Drekkanie, Wenus włada Lagną, która jest pod osią Rahu-Ketu i jest uszkodzona przez Saturna.

Myślę, że powyższa analiza pokazuje, że rektyfikacja była poprawna.

Na koniec, oto najpiękniejsza piosenka, arcydzieło dedykowane przez doskonałą piosenkarkę  doskonałemu kompozytorowi: „List do Chopina”. Dla tych, którzy wolą włoski: „Let Me Dream”.

Dla zafascynowanych jej boskim głosem, jej nagrania są dostępne na stronie „Polska Muzyka”.

W czasach socjalistycznych, ta wspaniała piosenkarka nie mogła dużo zarabiać. Jej rodzina (mąż, który nigdy nie ożenił się ponownie, syn i bardzo stara matka) mają średni dochód ze sprzedaży płyt: wszyscy są świadomi wielkiej ilości płyt pirackich we wschodniej Europie…

Dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o Annie, oto dwie główne strony: międzynarodowa i rosyjska.

Ona nie może być zapomniana, nie…

P.S.

Kiedy pracowałam nad tekstem, dzień był bardzo deszczowy, przez wiele godzin. Pomyślałam więc, że powinnam pominąć moją zwyczajową godzinę jeżdżenia na rowerze i raczej wrócić do domu, ponieważ ciężka chmura zakrywała całe niebo. Wyszłam i zdałam sobie sprawę, że przez przypadek pojawiło się okno w chmurach, zaraz nad miastem – nie duża, ale wystarczająco dobra, żeby deszcz ustał na jakiś czas. Zdecydowałam przejechać krótką pętlę, zanim deszcz zacznie znowu padać. Jeździłam pod oknem w chmurach ze wspaniałą niebieską łatą czystego nieba, bez deszczu, i zobaczyłam że porusza się ono z wiatrem w tę samą stronę, co ja… dobrze, pogoda jest zmienna, pomyślałam, po prostu mam trochę szczęścia dzisiaj.

Wzięłam swój odtwarzacz mp3 i włączyłam go. Nie był całkiem zapełniony, tylko 62 utwory różnych artystów (rock, pop, folk – na każdy nastrój) i 9 z nich było Anny German. 9 z 62 to około jedna siódma, prawda?. Zawsze słucham w trybie losowej kolejności, więc nie ma tu porządku, tylko przypadek. Włączyłam; pierwsza piosenka była Anny German. Przyjemnie, pomyślałam, zaraz po pracy nad wpisem. Potem druga piosenka – znowu Anna German. Potem trzecia… jeździłam pod tą poruszającą się łatą czystego nieba i słuchałam, jedna po drugiej, sześciu piosenek Anny German – z ustawionym trybem losowym.

Przejechałam całą godzinę po mieście, bez deszczu, i kiedy dotarłam do domu, 100 metrów przed budynkiem, deszcz zaczął znowu padać…

Myślę, że ona jest aniołem, nie żartuję. To był dosłownie omen. Może była… zadowolona? 🙂

P.S.

Znalazłam kilka klipów na YouTube; „Sunny Boy” jest rzadkim nagraniem. „When Gardens Bloom” jest kolejnym hitem. „Suffering”…. I znana „Kołysanka”…

1 komentarz do “Anna German”

  1. mysle ze rzeczywiscie cos w tym jest bo jak wytlumaczyc to ze sluchajac jej piosenek naprawde teskni sie za ta osoba i takie dziwne uczucie mnie ogarnia.
    Czytam ksiazeke Wroc do Sorrento i mam uczucie jakby ona znajdowala sie gdzies kolomnie- blasko moze to tylko moja wyobraznia?szczerze zaluje ze nigdy nie bedzie mi dane poznac tak wspanialej osoby!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.