Astrologia – wykład 8. Praktyka.

Teraz przystąpimy do praktycznego zastosowania podanych reguł. Zajmiemy się wyglądem zewnętrznym oraz tym, jak się go w astrologii ocenia. Normalnie, racjonalnie myślący człowiek nie odtworzy wyglądu osoby horoskopowanej, znając nawet doskonale cechy przynoszone przez planety. Dlatego stosuje się w tym celu określone metody. Przede wszystkim należy podzielić temat na:

a)kolor włosów i oczu;

b) rysy twarzy;

Wygląd zewnętrzny trzeba jakby “rozczłonkować” na różne części, a dopiero później usiłować go złożyć.

Największą rolę dla wyglądu zewnętrznego odgrywa Ascendent, oraz położenie Władcy Asc. w znaku i domu; aspekty do władcy Asc. już niejako to szlifują. Rozumiemy to w ten sposób, że jeżeli wschodzi znak rządzony przez daną planetę, czy też dana planeta to przynosi ona konkretne cechy. Czyli: wschodzący Strzelec lub wschodzący w innym znaku Jowisz – jest to wpływ Jowisza. Jeżeli Jowisz będzie wchodził w Pannie, to będzie to wpływ Jowisza i Merkurego. Należy wówczas połączyć jedną cechę z drugą odpowiednio modyfikując. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że dla odtworzenia w wyobraźni wyglądu człowieka należy uprzednio znać jego płeć i rasę antropologiczną, do której ów osobnik należy. Inaczej będzie kształtował się wygląd zewnętrzny w wypadku typu północnego, bałtyckiego (np. Norweg), a inaczej typu południowego (Włosi). W Polsce jest tak wielki kocioł kulturowy, że można spotkać wszystkie typy antropologiczne. I d1atego właśnie trzeba coś najpierw wiedzieć o człowieku, żeby odtworzyć jego wygląd. A priori można stworzyć kilka różnych obrazów.

Kiedy działa Jowisz oczy są piwne, włosy kasztanowe, ewentualnie ciemno blond.

Kiedy wschodzi Uran włosy i oczy stają się ciemne. Natomiast niesłychanie rzadko i z reguły pod wpływem działania słońca, Uran daje włosy niesłychanie jasne, tzw. albinosów.

Merkury –  oczy piwne a włosy bardzo ciemne (tzw. szatyn).

Wenus po północnej stronie horoskopu – oczy i włosy czarne , po południowej oczy niebieskie włosy blond. Przy czarnych włosach są one jeszcze w charakterystyczny sposób trefione, ondulowane. Tu jeszcze jedna uwaga: w pewnym wieku każda kobieta jest Wenus i chodzi do fryzjera, itd. i w związku z tym czasem trudno wyczuć.

Saturn daje włosy na ogół czarne. Mars z zabarwieniem rudawym. Bardzo charakterystyczne jest, że kiedy wchodzi Saturn lub Mars, albo ich znaki, włosy są często farbowane, Zwłaszcza u kobiet, ponieważ osoby silnie zaznaczonego Saturna lub Marsa nie są zadowolone ze swojego wyglądu zewnętrznego i usiłują go zmienić (szczególnie Mars daje energię do działań w tym kierunku). Osoby mające Marsa farbują się najczęściej na kolor rudy a Saturna na czarny, bo nie są zadowolone ze swojego mysiego koloru włosów.

Słońce w charakterystyczny sposób daje włosy blond, rozjaśnione łysiny. U kobiet włosy są długie ale wątłe i rzadkie. Oczy natomiast przybierają kolor zielonkawy, ze złotymi rozbłyskami, nieco kocie. Przy wschodzącym Słońcu bardzo często występuje krótkowidztwo – czyli okulary.

Księżyc natomiast daje oczy i włosy bardzo ciemne. Z jednym wyjątkiem: gdy jest w pełni, a zwłaszcza gdy dociska tuż do pełni. Nabiera wówczas cech Słońca. Włosy stają się popielate, platynowo – blond, a oczy bardzo jasne, niemal białawe.

Neptun barwi oczy na kolor morski, włosy natomiast daje ciemne. W ogóle wszystkie malefiki barwią włosy na ciemno i dają np. włosy ciemne a broda rudawa.

Pluto działa podobnie, tylko że daje oczy zdecydowanie piwne, piwno szare. Nie takie jak u Jowisza – w odcieniu orzechowym, czy u Merkurego – ciemno piwne. Przy wpływie Plutona oczy są piwno – szare, a włosy na ogół farbowane, ciemno-blond, mysiego koloru.

Np. wschodzi Skorpion, Pluto jest w Lwie, a Mars w innym znaku, gdzie się miesza z innymi wpływami. Do tego dochodzą jeszcze aspekty i wszystko to razem modyfikuje się tak silnie, że trzeba sobie wydedukować co wyniknie z pomieszania tych wpływów.

Rysy twarzy zależą od położenia Władcy Asc., ale i od jego dyspozytora. Np. Jowisz w Bliźniętach jest dysponowany przez Merkurego, a położenie Merkurego może mocno zmodyfikować wpływy Jowisza w Bliźniętach. Również planeta wschodząca w Asc. i jej aspekty mogą silnie modyfikować. I tu jeszcze jedna uwaga: jeżeli nie wschodzi żadna planeta , a jakaś silna planeta dominuje w horoskopie np. Saturn w Lwie w Zenicie, to też bardzo silnie zaważy na wyglądzie zewnętrznym, rysach twarzy i budowie ciała.

Księżyc daje oczy zdecydowanie okrągłe, wypukłe o dużych powiekach. Powieki są tak wielkie i wypukłe, jakby się do końca nie otwierały. Oko księżycowe jest zdecydowanie wytrzeszczone. Zarówno Księżyc jak i Słońce dają oczy patrzące bardzo wyraźnie, chłonące obraz.

Człowiek ciągle jest nastawiony na odbiór wrażeń. Twarz jest zaokrąglona, U mężczyzn są sfeminizowane rysy twarzy, podwójny podbródek, małe, usta, z reguły trochę nadąsane, jakby u rozkapryszonego dziecka. Krótki, zadarty nos, czoło wysokie, wypukłe. Wyraz twarzy, to właśnie takie nadąsanie i nieśmiałość. U kobiet trochę kokieterii, u mężczyzn zdziecinniałość.

Słońce daje wielką regularność rysów, a z miny bije autorytet i przekonanie o własnej wartości.

Merkury daje wielką subtelność i ostrość rysów, ostry nos, z reguły bardzo spiczasty, o wyraźnie zaznaczonych nozdrzach, nieustannie poruszających się, jak u królika. Duże usta – od ucha do ucha, dużo zębów. Podbródek jest spiczasty i twarz przyjmuje trójkątny kształt, chłopięcy wyraz. Oczy rozbiegane, ruchliwe, w charakterystyczny sposób wydłużone w kącikach, tzw. egipskie. Wielka elokwencja, wielka ilość gestów. Duża ruchliwość. Człowiek z trudem przesiedzi na miejscu przez godzinę.

Wenus daje szczególnie piękne rysy, małe usta, uśmiechnięte, u kobiet trochę wypukłe, a u mężczyzn nieco kobiece. Typy uwodzicielskie, pełne kokieterii.

Mars daje twarz kwadratową, z wypukłością na czole, taką jak u barana. Bardzo silny nawis brwiowy i czoło składa się jak gdyby z dwóch części. Może to być mniej lub bardziej zaznaczone, a dla typów brutalnych charakterystyczne jest wysuniecie czoła. Nos krótki, oczy zwężone przez silne zaznaczenie kości policzkowych wydają się skośne, chociaż naprawdę nie są. Silny nawis brwiowy, pod którego fałdą znika oko. Ciemna, śniada cera, ogorzałość przez cały rok. Głowa przy chodzeniu i mówieniu odrzucana jest do tyłu, a cała postawa wyprostowana, wojownicza. Jest to ulubiona poza Marsa.

Jowisz daje twarz masywną, wielką część twarzową. Nos rzymski lub grecki. Są dwa typy: nos jest silny jak dziób orła, albo bardzo prosty i równy z czołem. Zależy to od typu antropologicznego. Typ północny ma właśnie rzymski nos, wielki, a południowe typy raczej grecki ( na początku znaku jest grecki nos, a pod koniec rzymski).

Saturn daje dużą nieregularność i brzydotę rysów. Skośne oczy, trochę inne niż u Marsa, małe, rozbiegane, wredne, patrzące w ziemię, charakterystyczne jest wydłużenie podbródka, aż do spiczastej, koziej brody. Silnie zaznaczone bruzdy policzkowe – już od wczesnej :młodości cera ciemna, niezdrowa, krostowata. Charakterystyczne dla porażenia Saturnem są choroby skóry, egzemy, wypryski, szwankuje przemiana, materii i widać to na twarzy. Z twarzy bije powaga, smutek i rezerwa.

Uran daje twarz pełną kątów prostych, topornie ciosaną, rysy są bardzo ostre i kościste. Typy uranowe są w ogóle dość grubokościste. W charakterystyczny sposób kości gdzieś im wystają. Z twarzy bije niezależność, spontaniczność, ekscentryczność w sposobie ubierania.

Neptun daje twarz owalną i zdecydowanie bladą. Rysy stają się bardziej niż normalnie miękkie, oczy często przesłonięte powiekami lub wskazujące nieobecność duchem. Neptun ma kontakt ze światem niewidzialnym i w związku z tym człowiek sprawia wrażenie nieobecnego. To nie jest roztargnienie, tylko zamyślony wyraz twarzy. Taki kłopotliwy wdzięk.

Pluto daje twarz owalną, ale zdecydowanie przedłużoną w stosunku do normalnych proporcji. Twarz jest pociągła, rysy regularne, ale profil jest wklęśnięty. Podbródek jest wysunięty. Dla typów plutonowych i dominanty Plutona charakterystyczne jest wysuwanie dolnej wargi. Z twarzy bije arogancja. U kobiet dolna warga jest bardziej wypukła niż górna, która jest jak gdyby cofnięta, węższa. Daje to też pewne nadąsanie, ale inne niż u Wenus. Jest ukrywanie czegoś, z całej osoby bije niepokój wewnętrzny. Plutonowana “nieobecność duchem” sprawia wrażenie ukrywania czegoś i intensywnego rozmyślania, chociaż nie jest to zamierzone.

Wzrost. Znowu decyduje o tym położenie Asc., bo na początku znaku (wschodzący znak lub władca Asc. i jego dyspozytor) daje wzrost wysoki, w środku średni, a na końcu najniższy. Zależy to również od planety, bo: Słońce daje wzrost średni, Księżyc na nowiu bardzo niski, w pełni bardzo wysoki i zależy to od fazy, w jakiej się znajduje. W pierwszej i trzeciej kwadrze będzie to wzrost średni. Merkury daje wzrost średni lub niski. Wenus i Mars – średni. Jowisz daje z reguły wzrost wyższy od średniego, co zależy od pokolenia, rasy, płci itd. Saturn daje wzrost niski. Uran bardzo wysoki. Neptun niski lub średni a Pluto bardzo wysoki i największe są typy plutonowe.

Tusza. Najbardziej otyłe znaki to Byk i Ryby. Dlatego, że Wenus i Jowisz dają zamiłowanie do dobrego jedzenia. Z tym, że Wenus daje większą otyłość i zaburzenia w przemianie materii niż Jowisz. Typ jowiszowy jest tylko trochę opasły, a nie tak wielkim grubasem jak typ Wenus. Saturn daje nadmierne wychudzenie. Widoczny jest rządzony przez niego szkielet. Mars daje szczególnie rozbudowane mięśnie i grube kości – bo to typ wojownika. Merkury daje subtelność i drobność – typową dla Wietnamczyków, najbardziej zaznaczony jest wiek chłopięcy. Słońce daje normalność, a czasami przy silnych porażeniach – otyłość. Uran, Neptun i Pluto mało wpływają na sprawy cielesne i w związku z tym mają niewielki wpływ na naszą tuszę. Pośrednio, przez psychikę mogą wywoływać objawy somatyczne. Uran daje zaburzenia hormonalne i tarczycę. Neptun rządzi takimi gruczołami jak trzustka, a Pluto sprawami seksualnymi.

Jeśli chodzi o wzrost, to trzeba zwrócić uwagę, czy człowiek nie ma jakichś anomalii. I tak: wschodzące w Ascendencie Słońce powoduje rozjaśnienie cery lub plamy na skórze, daje krótkowidztwo, zwłaszcza jeżeli jest w złych aspektach. Księżyc podobnie, z tym że Księżyc w rogu horoskopu, atakowany przez Saturna daje zdecydowanego zeza. Księżyc w złych aspektach, albo źle położony w horoskopie, a jednocześnie Wenus porażona przez Marsa i spalona przez Słońce (17°) daje tzw. zeza kosmetycznego, czyli specjalnie nie szpecącego. Księżyc przez porażenie daje zeza zbieżnego albo w ogóle ślepotę na jedno oko, sztuczne oko. Mars daje blizny i oparzenia widoczne na twarzy. Jeżeli Mars jest na początku znaku, to będzie to u góry głowy, jeżeli w środku – to w środku, itd. Saturn daje tzw. myszki czyli czarne wysepki z kępką włosów. Jowisz może dać pewne zażółcenia cery i przekrwienia. Inaczej to działa u ludzi starych. Każda planeta daje inne zabarwienie cery. Np. Wenus daje bardzo czerwone policzki.

Uran, Neptun i Pluto z reguły też powodują porażenia i blizny, ale na ogół pochodzące z wypadków, nie wrodzone. Mars, na przykład, może dać czerwone plany na twarzy u noworodka. Natomiast te trzy raczej działają przez wypadki zewnętrzne. Takie rzeczy jak brak nogi, czy ręki trzeba dedukować biorąc pod uwagę, czy i kiedy był tam wypadek i jakie mógł mieć skutki.

W astrologii horarnej jest zdecydowanie łatwiej wydedukować wygląd zewnętrzny niż w urodzeniowej. Astrologia horarna pokazuje stan faktyczny w chwili obecnej i można się silić na wydedukowanie stroju człowieka. Planety, znaki i domy dotyczą również opisu różnych fasonów, kolorów itd. Jest to uzależnione od pewnej mody w danym okresie. Same znaki też dają pewną dominantę kolorystyczną. Planety regulują to nieco inaczej. Baran – to kolor czerwony, ale o charakterystycznym zabarwieniu krwi. Byk – biały, kolor mleka. Bliźnięta – kolory mieszane, merkurialne: kwiatki, groszki, koroneczki. Rak czerwony kolor spieczonego raka. Lew – złoty i żółtej pustyni. Panna – brązowy i odcienie kolorów jesieni. Waga- to kolor biało-czerwony. Skorpion – ciemno brązowe, sepii, połączenia czerwono-czarne z rozbłyskami lub czarne rozjaśnione elementem dodatkowym. Saturn da smutne czarne. Strzelec – brąz, żółć, pomarańczowy. Koziorożec – czerń, wszystkie odmiany szarzyzny. Wodnik – niebieski, wody morskiej, nieba w Portugalii. Ryby- zielonkawe i srebrne, tak samo jak Księżyc. Słońce dominuje głównie nad kolorem złotym i jasną żółcią.

Ocena inteligencji, poziomu mentalnego, ocena mentalności i wszelkich anomalii i zakłóceń z tym związanych. Diagnozowanie psychologiczne.

Zależy to od położenia Słońca, Księżyca i Merkurego w znakach, ich aspektów do innych planet, znaku wchodzącego, położenia Władcy Asc., planet w Asc., dyspozytora tychże oraz szczytu i władcy domu 3. Zależy także od okadrowania Władcy Asc., planet w Asc. oraz władcy domu 3, czyli tych planet, które znajdują się najbliżej. To jest bardzo ważne dla oceny inteligencji, ale tylko dla tego. Z innych względów nie bierzemy okadrowania pod uwagę.

Inteligencja jest głównie symbolizowana przez Merkurego a mentalność przez Słońce i Księżyc. Z tym, że u kobiet przez Księżyc a u mężczyzn przez Słońce. I to jest żelazna reguła, od której nie ma odstępstw. Odwrotnie natomiast, jeżeli chodzi o cechy dziedziczone po przodkach, które też silnie rzutują na mentalność. Dlatego w trzeciej kolejności patrzymy sobie na to drugie ciało świecące, oceniając które z tych cech są dziedziczone, a które można zmieniać. Bo te, które są dziedziczone można tylko ograniczać lub rozwijać, ale zmienić ich się nie da.

Jeżeli któryś z sygnifikatorów mentalności lub inteligencji ma aspekt Merkurego, podkreśla to silnie poziom inteligencji i racjonalizm. Nawet przy złym aspekcie występuje wtedy silny racjonalizm. Złe aspekty nie powodują braku inteligencji. Najwyżej zakłócenia i niewłaściwe wykorzystanie energii psychicznej. Np. Merkury w koniunkcji lub w trygonie Marsa daje taką samą inteligencję jak w opozycji, tylko że przy opozycji nabiera ona charakteru złośliwego, wyładowań w postaci agresji jęzorem. Przy aspektach do Wenus charakter nabiera cech artystycznych. Księżyc mówi o poziomie wyobraźni a aspekty z nim dają wyobraźnię artystyczną odtwórczą. Słońce – twórczą. Merkury z Wenus dają kokieterię i będzie to inteligencja ustawicznie nastawiona na przyjemności, gry zabawy i uwodzenie. Przy aspektach Marsa wszystko to nabiera dużej aktywności, czynności i agresji. Słońce w koniunkcji Marsa charakterystyczne jest dla dobrych strategów i wojskowych. Księżyc w koniunkcji Marsa – dla osób kłótliwych. Charakterystyczna jest również dla Marsa brawura, czyli przedobrzenie w odwadze, lekceważenie sobie niebezpieczeństwa, ryzykanctwo, itd. Jowisz mówi o sposobie życia człowieka w pewnym modelu społecznym i o akceptacji przez to społeczeństwo. Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluto są planetami społecznymi, mówiącymi o społecznej stronie życia człowieka. Jowisz powoduje przestrzeganie (lub nie) form legalnych, życie zgodne z prawem i porządkiem przyjętym przez daną grupę społeczną, szacunek społeczny, uczciwość, zdrowy rozsądek. Przy silnych złych aspektach Słońca lub Księżyca z Jowiszem, mogą być jakieś zakłócenia, potępienie społeczne itp., z powodu popełnionych błędów, ale nigdy na ogół nie są one poważne. Zwykle są to jakieś nieporozumienia z których się szybko wybrnie, bo nawet złe aspekty Jowisza nie są specjalnie groźne. Działanie Jowisza w złych aspektach charakteryzuje się nieporozumieniami, opóźnieniami, pojawiającymi się trudnościami prawnymi, które są do przebrnięcia i załatwienia. Natomiast bardzo silnie – jako benefik – działa w aspektach dobrych, od razu poprawiając jakąś sprawę. Nie należy przeceniać opozycji lub kwadratur Jowisza. Ważniejsze jest jego położenie w horoskopie. Jeżeli Jowisz jest bardzo silny w horoskopie, a jakieś planety zawiadujące inteligencją znajdują się w znakach jowiszowych, są tak mocno przez niego zabarwione, że nie mają złych cech. Jest to znacznie ważniejsze nawet od opozycji.

Saturn ma – w dobrym sensie – najwięcej wspólnego z pracowitością człowieka, erudycją, zbieranym doświadczeniem oraz wyciąganiem wniosków syntetycznych a posteriori. Działa on cyklicznie, powodując w życiu różne kryzysy, ale daje też olbrzymią erudycję pozwalającą radzić innym, dar strategii, wytrzymałość, persewerancję – konieczne dla sukcesów politycznych i naukowych. Dlatego też dla oceny sposobu w jaki człowiek korzysta z przeżytych doświadczeń, jakie wyciąga wnioski, czy ma talent filozoficzny – ważne są aspekty i położenie Saturna.

Uran to nasza inwencja i pomysłowość. W związku z tym aspekty z Uranem dają nagłe sukcesy towarzyskie, przyjacielskie czy publiczne. Charakterystyczny jest tak samo dla astrologów czy psychologów, jak i dla pracownika telewizji – zależy to od usytuowania w domach. Uran jest typowy dla pionierów cywilizacji w najszerszym tego stwierdzenia znaczeniu. Przy dobrych aspektach Słońca, Księżyca czy Merkurego z Uranem występuje ogromna pomysłowość, inwencja, sukcesy społeczne. Przy złych – nerwowość i nagłe wpadki po sukcesach początkowych. Księżyc w złych aspektach Urana powoduje – u kobiet – poczucie samodzielności utrudniające życie małżeńskie i rodzinne. U mężczyzn koniunkcja lub zły aspekt Księżyca z Uranem jest charakterystyczne dla rozwodów i właśnie takich cech małżonki. Słońce w złym aspekcie Urana będzie powodowało nerwowość, spontaniczność i nagłe decyzje zakończenia jakichś sytuacji. Trygon czy sekstyl Urana występuje u osób, które osiągają sporą wiedzę o psychologii praktycznej. Pobudza intuicję i jest dobrym kanałem łączącym świadomość z podświadomością. Uran pokazuje sposób w jaki świadomość korzysta z usług podświadomości, daje wyczucie, szybkość diagnozy itd., zainteresowanie wszystkim co nowe, ciekawe, co nie stanowi życia codziennego.

Neptun i aspekty z Neptunem – w dobroczynnym sensie – informują o uduchowieniu człowieka, o inspiracji, o możliwościach sięgnięcia w świat niewidzialny. Bez pomocy Neptuna nie można tego dokonać. Zawiaduje on wyższą częścią naszej psychiki, ale przy złych aspektach inspiracje ulegną przekłamaniu dając zakłócenia, choroby psychiczne tzw. nawiedzenia. Neptun zawsze daje marzycielstwo, wyobraźnię, możliwość oderwania się od rzeczywistości i uleganie złudzeniom.

Księżyc w koniunkcji czy opozycji Neptuna jest charakterystyczny w horoskopach kobiecych dla uwiedzenia i porzucenia oraz innych rozczarowań tego typu, ponieważ istnieje ogromna łatwość wytwarzania tych samozłudzeń. U mężczyzn na ogół nie działa to tak źle, ale też powoduje silny brak praktycyzmu i długotrwałe unikanie męskiej odpowiedzialności. Zwłaszcza Słońce w koniunkcji Neptuna.

Żeby zrozumieć działanie Neptuna należy zobaczyć, że jednostka żywa walczy z całą przyrodą nieożywioną, z tzw. zjawiskiem entropii. Jednostka żywa i życie w kosmosie jest czymś niebywale rzadkim. Cała przyroda nieożywiona dąży do zdezintegrowania jednostki żywej. A właśnie Neptun zwalcza zjawisko entropii i dzięki niemu jednostka żywa przeciwstawia się mu. I dla tego wszystkie złe aspekty Neptuna mogą przeszkodzić w tej walce powodując choroby psychiczne, czy jakieś inne zakłócenia.

Pluto – w dobrym sensie – daje nam kontakt z wyższym ośrodkiem świadomości. Popularnie nazywa się to podświadomością społeczną. Pluto daje nam kontakt z podświadomością zbiorową całej ludzkości. Prawdopodobnie ma on jakiś związek z pracą szyszynki i móżdżku. Reguluje te procesy i łatwo zauważyć, że przy zakłóceniach działania Plutona jest nadczynność czy niedoczynność tej części mózgu. Pluto ma wiele wspólnego z możliwościami regeneracyjnymi psychiki i perfekcjonizmem, gdyż dzieje się to tylko przez ideę, a inaczej jest niemożliwe. Dlatego mocno zaznaczony w horoskopie Pluto jest częsty u Jogów i ludzi zajmujących się rozwojem duchowym. Ale również i u kulturystów, bo ulegając inspiracjom duchowym Plutona można doskonalić swoje ciało zewnętrzne. Zależy na jakim poziomie się ten bodziec odbierze. Nasza psychika nie zawsze jest odbiornikiem doskonałym.

Położenie planet w znakach jest niezmiernie ważne dla inteligencji. Inteligencją nazywamy wpływ merkurialny a mentalnością wpływ Słońca i Księżyca. Mentalność jest to inteligencja nabyta w procesie wykształcenia – nie wrodzona, merkurialna, Mentalność jest to ta cecha, która wyłazi z pozornie kulturalnego człowieka w sytuacjach krytycznych. Mentalność nabywamy w środowisku pierwotnym i przy silnych napięciach emocjonalnych zawsze z nas wylezie.

Baran daje inteligencję żywą, ale bardzo pochopną i często serce góruje nad myśleniem. Daje szybkość decyzji, aktywność intelektualną. Merkury, Słońce czy Księżyc w Baranie dają bardzo żywą inteligencję, bardzo spostrzegawczą, szybką i czynną. Szybko zamieniającą się w działanie. Działanie króluje nad wszystkim, a tym samym – serce na rozsądkiem.

Byk spowalnia to wszystko dając silny realny krytycyzm. To nie znaczy, że Byk jest głupi, on jest tylko praktyczny. Natomiast Merkury w Byku może przy złych aspektach spowalniać proces myślenia dając ograniczony realizm krytyczny, nie sięgający na wyższe piętra rozumowania logicznego, badający wszystko ze strony utylitarnej. Będzie to raczej spryt do pieniędzy, przy braku polotu intelektualnego Żeby inteligencja nabrała dodatkowych cech musi być silne poparcie ze strony innych planet oraz silnie położona Wenus (zawsze badamy to przez dyspozytora).

Bliźnięta są najlepszym położeniem dla Merkurego, dają wszechstronną, encyklopedyczną umysłowość, z tym że przy złych aspektach do Merkurego lub złym położeniu w domach horoskopu (np. w 6) może to być mało wykorzystywane. Bywa tak, że człowiek jest bardzo inteligentny ale nie chce mu się tego wykorzystać i przekształca to w błyskotliwość. Muszą być dodatkowe układy aby ta inteligencja mogła się wypowiedzieć. Słońce i Księżyc działają w Bliźniętach nieco inaczej. Mentalność Bliźniąt jest ruchliwa i podwójna i jest inna w stosunku do różnych grup społecznych.

W Raku dominuje wyobraźnia Księżyca. Merkury w Raku daje szczególnie płodny intelekt, charakterystyczny dla pisarzy – dar kreacji intelektualnej. Daje również wielką elokwencję, bo to znak wody, a przy wszystkich znakach wody będzie duża elokwencja. Zainteresowania wszechstronne, zarówno historyczne jak i pedagogiczne, charakterystyczne jest duże poczucie humoru i dramatyzmu.

W Lwie Merkury nie czuje się najlepiej, tak samo zresztą jak i Księżyc, powodując zarozumiałość, próżność. Przez całe życie człowiek walczy ze zbyt wielkimi ocenami. Przy złych aspektach Merkurego będzie to zbyt katastroficzne sądzenie intelektualne. Przy bardzo dobrych może być nadmierna pewność siebie, prowadząca do różnych kłopotów.

W Pannie Merkury nabiera cech najlepszych, dlatego że Panna najbardziej mu sprzyja. Jest w niej jednocześnie wywyższony i w swoim znaku. Daje dużą skrupulatność, silny realizm krytyczny, ale przy złych aspektach – krytykanctwo, nadmierną skrupulatność i pedanterię. Jest jednak wspaniały dla matematyków i ludzi zajętych dokładnymi analizami naukowymi.

W Wadze Merkury nabiera cech sądzenia. Czasami ma zabarwienie artystyczne. Księżyc w Wadze – u kobiet – daje wesołość, dużą sympatyczność, zainteresowanie modą i łatwość ulegania wpływom. Słońce w Wadze daje zdecydowanie słabą wolę, a u mężczyzn niezdecydowanie. Wola waha się przed wyborem właściwej drogi. Merkury w Wadze jest nienajgorzej położony, gdyż jest to znak naukowy (Bliźnięta, Waga i Wodnik). Daje dość wszechstronne, ale jednocześnie powierzchowne talenty i trzeba się ciężko napracować, żeby zrobić coś precyzyjnie. Waga to umożliwia, gdyż jest to znak pewnej analizy i rozważania, czyli rozsądku. Częste jest to u prawników, ludzi zajętych literaturą czy oceną cudzej pracy, krytyków literackich, dziennikarzy.

W Skorpionie intelekt staje się bardzo dociekliwy i pogłębiony . Skorpion to znak penetracji w świat niewidzialny, w to co się rozkłada, co jest pod ziemią, ukryte- świadomość wstępuje do podświadomości. Penetruje głębsze piętra psychiki. Częste u psychologów, psychoanalityków, astrologów, detektywów, mikrobiologów, diagnostów.

W Strzelcu Merkury jest zniszczony i staje się bardzo powierzchowny. Może być to np. dziennikarz, który dużo jeździ, zna języki obce, ale jego oceny są bardzo dobroduszne i powierzchowne, wszystko go zadawala, wrodzony optymista. Słońce w Strzelcu daje silną wolę, rosnącą z wiekiem, dużą uczciwość, szczerość, lojalność i życzliwość w stosunku do ludzi. Księżyc w Strzelcu jest charakterystyczny dla osób roztargnionych, biegających bez przerwy myślami.

W Koziorożcu, Księżyc jest zniszczony i daje silny pesymizm, praktycyzm, podejrzliwość i nieufność typową dla saturnowego znaku Koziorożca. Ludzie z Księżycem w Koziorożcu ciągle uskarżają się na swoje zdrowie, uważając swe złe samopoczucie za wyjątkowy przypadek, mimo że powtarzają to samo codziennie. Mentalność wyrasta ze środowiska robotniczego, typowego dla osób sprytnych, cwanych, myślących o stronie materialnej życia, a nie o ideałach. Ciężko to zwalczyć, bo nawet przy predyspozycjach do rozwoju wewnętrznego, Księżyc w Koziorożcu co i raz przysuwa takimi sytuacjami życiowymi, które odwracają uwagę od pracy nad sobą. Merkury w Koziorożcu jest charakterystyczny dla strasznych panikarzy. Intelekt jest katastroficzny i przy sądzeniu czegoś zawsze przecenia to in minus. Jest bardzo silny krytycyzm, ale nie w stosunku do siebie, nieufność i rozszczepianie włosa na czworo.

Słońce w Koziorożcu symbolizuje coś zupełnie innego. Koziorożec jest znakiem ambicji, a Słońce – to nasza wola, która staje się bardzo ambitna. Jednostka usiłuje sama walczyć i wspinać się, kroczek po kroczku, robiąc karierę, jest uparta o dużej sile przebicia. Księżyc nie może tak działać, bo jest tu zniszczony i przez to daje mentalność ambitną i chytrą ale nie mającą siły i możliwości. Przy Merkurym człowiek nadal będzie ambitny, tylko co i raz będzie panikował i wpadał w popłoch. Znak Koziorożca – to konserwatyzm, każde nowe jest groźne.

Wodnik natomiast jest pod wpływem Urana i daje to wielką pomysłowość. Merkury w Wodniku jest bardzo charakterystyczny dla zainteresowania naukami humanistycznymi, wiedzą o człowieku, naukami społeczno – politycznymi, psychologią, astrologią itd. Istnieje potrzeba czytania różnych książek, pogłębiania wiedzy, duża pomysłowość i rewolucyjność. Zmysł intelektualny jest reformatorski. Słońce w Wodniku jest zniszczone i w związku z tym daje bardzo słabą, łatwo ulegającą wpływom grupy wolę. Czasem jest to bunt przeciwko  grupie – co też jest wpływem grupy. Zdarza się często u ludzi, którzy wymyślili coś wielkiego, ale nie mając poparcia społecznego nie mogli tego zrealizować. Charakterystyczne jest również dla dość lekkiego i nowoczesnego traktowania spraw rodziny, kariery itd., co się później mści na człowieku. Postępowość w fałszywym sensie, czysto zewnętrzna.

Księżyc w Wodniku silnie ulega wpływom dając wielką przyjacielskość, tolerancyjność, społecznikostwo na starość, wielki altruizm w przyjaźniach. U kobiet powoduje częste zmiany partnerów i rozwody. Daje ruchliwą, adaptywną mentalność. Człowiek ładnie się zmienia z wiekiem i przystosowuje do każdego nowego środowiska. Poza tym Księżyc w Wodniku daje bogate życie towarzyskie, otwarty dom i dużo gości.

Merkury w Wodniku jest dobrze położony, bo jest w trygonie Bliźniąt.

Słońce w Rybach, zwłaszcza u mężczyzn, powoduje marzycielstwo i silnie spowalnia rozwój. Daje nieumiejętność realizacji planów, niekonsekwencję, zmienność, włóczenie się bez celu. U kobiet to tak źle nie działa, chociaż też powoduje pewną kapryśność, jak wszystkie znaki Wody, ale także daje ogromną wrażliwość wyobraźni. Wola nieco ulega wpływom i autorytetom – męża, ojca i silnie się od tego uzależnia, ale jednocześnie jest duża własna przedsiębiorczość. Również jest większa aktywność i czasem nadmierna zaradność. Księżyc w Rybach jest bardzo charakterystyczny dla osób ciężko chorych, inwalidów, ludzi mających dzikie kłopoty rodzinne, np. chorą psychicznie matkę, i ulegających takim wpływom. Dla osób chorych psychicznie, indolentnych, rozmarzonych, wielkich poetów, muzyków, absolutnie niezaradnych w życiu codziennym. Trzeba naprawdę dobrych aspektów dla Księżyca w Rybach, żeby nie działał tak szkodliwie. Merkury w Rybach jest zniszczony i powoduje raczej pracę wyobraźni niż intelektu. Będzie to typowe dla ekspresji malarza, który nie potrafi sklecić trzech zdań na temat własnego malowidła, dla grafomanów. To położenie łączy bardzo silnie Merkurego z Neptunem, czyli intuicją.. Może być charakterystyczne dla człowieka obdarzonego dużą intuicją i zdolnością jasnowidzenia. Inteligencja jest bez przerwy nieobecna w świecie otaczającym i trzeba silnych nacisków ze strony innych aspektów, żeby powracała.

Podobnie trzeba rozumieć znak wschodzący, który tak samo wpływa na inteligencję jak Merkury, Słońce i Księżyc, z tym, że znak wschodzący wydobywa najczęściej cechy samego znaku, bo nie miesza się z planetami. Dopiero gdy popatrzymy na znak wschodzący, położenie Władcy Asc. w znaku i domu, planety jakie są w Asc. oraz zanalizujemy wszystkie aspekty i położenie Słońca, Księżyca i Merkurego otrzymamy pewien obraz, na kanwie którego możemy przystąpić do dalszej analizy. Ostateczny wniosek można wyciągnąć dopiero przez dom 3, który stanowi obraz inteligencji na codzień i przez dom 9, który mówi o dalszym rozwoju duchowym człowieka. Przez działanie domu 9 cały poprzedni obraz może ulec zmianie i nie poznamy człowieka – bo tak się wychował. Szczyt domu funkcjonuje podobnie jak omawialiśmy to przy Asc. Następnie patrzymy na położenie władcy domu 3 – najczęściej zgadza się to z poprzednimi obserwacjami.

Teraz przystąpimy do zjawiska okadrowania. Występuje ono zawsze, a polega na tym, że planeta jest okolona dwiema innymi planetami, w dowolnej odległości. Okadrowanie to rozumiemy w sposób najprostszy. Np. władcą domu 3 jest Słońce i z jednej jego strony jest Merkury – mówimy: duża inteligencja, a z drugiej Uran- cholerna inwentywność. Czyli inteligencja duża, żywa i pomysłowa. Jeżeli tym władcą będzie Księżyc- to zauważamy: wyobraźnia i twórczość intelektualna.

Położenie Wenus informuje o środkach służących do uwodzenia innych ludzi. Mars daje ogromną czynność inteligencji i szybkość zamieniania jej w czyn. Jowisz – największy zdrowy rozsądek i możliwość oceny sytuacji. Saturn – ogromną erudycję i doświadczenie, szczególnie na starość a przy złych aspektach marudzenie i pesymizm. Uran – pomysłowość, Neptun – inspirację duchową i perfekcjonizm. Przy złych aspektach inteligencję destruktywną, niszczącą. nadmiernie krytyczną. Należy badać okadrowanie władcy Asc. i władcy domu 3, zobaczyć co najsilniej kadruje, co się z sobą łączy, a co nie i coś z tego wydedukować.

Jeżeli chodzi o badanie natury psychicznej, typu nerwicy, stopnia jej zaawansowania, wystąpienia szczególnie silnych objawów i zapobieżenia im, czy szukania sposobu pomożenia człowiekowi, wybrania mu właściwej drogi walki z tego rodzaju zjawiskami, psychoterapii – to sprawa, jest bardzo skomplikowana i wymaga osobnego omówienia. Pokrótce można powiedzieć tak: podzielmy schorzenia psychiczne w sposób klasyczny na paranoidalne i schizofreniczne. Wszelkie choroby paranoidalne mają związek z Saturnem a schizofrenia z Marsem. Jeżeli podzielimy wszystkie planety na saturnowe i marsowe, to saturnowymi są także Uran, Neptun i Pluto, natomiast marsowymi wszystkie pozostałe i najsilniej się z nim łączą.

Najbardziej klasycznym typem obłędu, który jest zupełnie niewidoczny aż do chwili, gdy człowiek traci kontakt z rzeczywistością i staje się nieuleczalnym szaleńcem jest układ, gdy Słońce, Księżyc, Merkury i Asc. nie mają z sobą żadnych aspektów, nawet słabych lub tylko złe. I wszystkie te cztery punkty są atakowane przez malefiki, zwłaszcza koniunkcją lub opozycją. Wystarczy teraz żeby dyrekcje doszły do pewnego punktu i odblokowały któryś z tych punktów.

Mniejsze anomalie zachodzą wtedy, gdy ta konstelacja jest osłabiona. I jeszcze jedna uwaga. W 29 stopniu Byka są Plejady i jeżeli któryś z tych punktów znajdzie się tam, to może to być plejada ofiar czyjegoś szaleństwa. Takie jednostki powinny być izolowane, tak jak kiedyś bywały.

Okadrowanie jest karmiczne. Przez samo okadrowanie można się zorientować jaką karmę przyniósł sobie człowiek na świat. Jeżeli władca domu 3 jest okadrowany przez Neptuna i Urana i człowiek ma dar jasnowidzenia – to karma jest bardzo ciężka, przez Saturna – ciężka, a przez Jowisza – w nagrodę.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.