Astrologia – wykład 9. Działanie znaków, planet i domów.

Omawiając to zagadnienie nie będziemy zajmowali się natywnikiem, gdyż jest on tylko ogólnym trendem, nastawieniem charakterologicznym. Już Ptolomeusz mówił, że nie ma losu, jest tylko charakter człowieka. I ten charakter każe nam o czymś myśleć, buduje chciejstwa nieodparte, do czegoś nas skierowuje i często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji naszych poczynań. Natomiast wszystkie pozostałe horoskopy: solariusze, progresy, itp. mówią o pewnym “dzianiu się”. I właśnie owo “dzianie się” teraz omówimy.

Wschodzący Baran, czy władca Ascendentu w Baranie, czy w ogóle sygnifikowanie czegoś przez znak Barana oznacza przede wszystkim ogromne ożywienie danej sprawy. Jeżeli będzie on w domu 1 – jest to ożywienie działalności osobistej, jeżeli w domu 7- ożywienie aktywności partnera, małżonka, wspólnika. Jest to animacja danej dziedziny. W domu drugim – ożywienie zarobków własnych, w 8 – zarobków męża, który w tej sprawie zaczyna wykazywać szczególną aktywność. W każdym razie znak Barana melduje, że tam właśnie będzie miała miejsce szczególna aktywność danego okresu, najbardziej jesteśmy nastawieni na zdobycie czegoś, na konkietę. Poza tym znak Barana będzie symbolizował pewien idealizm i chęć objęcia przywództwa, czyli największą w danym okresie samodzielność. Baran w Ascendencie oznacza największą samodzielność danej jednostki, a w domu 3 – samodzielność brata, czy też szczególną samodzielność intelektualną i wykazanie w tej dziedzinie największej aktywności, zależnie od układu, bo nie rozpatrujemy tego przecież z jednego czynnika.

Znak Byka, który jest znakiem Ziemi, bardzo praktycznym i realnie krytycznym, mówi nam głównie o sprawach finansowych, gdyż tak właśnie objawia się nasz praktycyzm. Znak Byka usiłuje realnie popatrzeć na dotychczasowe poczynania Barana i praktycznie je wykorzystać. W tym sensie może to być np. u artysty robienie czegoś bardziej realistycznego niż dotychczas. Dotychczasowy pomysł przyjmuje realny kształt. Jest to pewne spełnienie. Satysfakcja natury zewnętrznej. Poza tym znak Byka jest rządzony przez Wenus i ma wiele wspólnego z konsumpcją sentymentów. Jeżeli w ogóle mówi o sprawach sentymentalnych, to raczej o ich konsumowaniu. Byk ma duże apetyty, które muszą być zaspokojone. Jest to raczej zmysł smaku. Jeżeli Byk będzie w domu 9, to człowiek po wyjściu z Mszy Świętej powie: “podobało się wam? bo mnie tak!”. Znak Byka jest także znakiem egzaltacji Księżyca.

Żeby dobrze zrozumieć działanie znaku trzeba pamiętać jakie planety nim rządzą, jakie są zniszczone, jakie w upadku czy w egzaltacji. Np. w Baranie rządzi Mars, ale także i Słońce, dlatego znak Barana przysparza pewnej popularności i sukcesów, stwarza pewne szanse socjalne, spotyka się z akceptacją. Natomiast Saturn jest tam w upadku, a zniszczona jest Wenus. Dlatego jeżeli znak Barana zawiera jedną z tych planet, to natychmiast wytwarzają się kłopoty polityczne przez cudzą akcję i znak Barana będzie meldował o tym, że jacyś ludzie typu saturnowego tak nam przysuną, że się nie pozbieramy. Poza tym znak Barana wyzwala straszną agresję Saturna, niewiarę w dotychczasowe struktury, melancholię i bunty wewnętrzne, choroby. Saturn w Baranie lub w domu 1 jest typowy dla schorzeń typu raka twarzy i mózgu. Najczęściej mózgu, który potem przechodzi przerzutami na twarz. W Byku natomiast rządzi Księżyc, wiec z reguły Byk zawierający Księżyc, lub dobry aspekt Wenus do Księżyca, czy Księżyc w dobrym aspekcie do planety znajdującej się w Byku od razu przysparza dużej popularności, towarzyskości, zgodności i życie w grupie Byk sobie konsumuje z przyjemnością. Natomiast kiedy Byk zawiera Plutona, Marsa czy Urana albo ma z nimi jakieś związki, może to wytwarzać nieprzyjemne napięcia. Z tym, że Uran jakoś sobie radzi ze znakiem swojego upadku, wytwarzając co najwyżej pewne zazdrości. Czyli na gruncie sentymentalnym ma pewne kłopoty, natomiast w sprawach intelektualnych, którymi też mocno włada, daje pewną pomysłowość i praktyczne możliwości. Niejako to Urana “uziemia”. Natomiast jeżeli Wenus będzie w Skorpionie w opozycji Urana w Byku, to wówczas wytworzą się potworne trudności sentymentalne, nagłe komplikacje, potworna zazdrość i człowiek będzie robił afery bo jest zawistny i posesywny. Jeżeli Byk zawiera Plutona, mocno ogranicza działanie tej planety, pokazując jej ujemną, destrukcyjną stronę. Mars w Byku silnie traci na agresji i jak gdyby też się uziemia.

Ponieważ Byk jest znakiem drugim, ma wiele wspólnego z drogami oddechowymi, tchawicą i strunami głosowymi, artykułowaniem mowy. Przy obecności w nim malefików grożą choroby dróg oddechowych, organów mowy, jest chrypa, może to być wulgarny język.

Każda planeta działa wg możliwości znaku. I jeżeli popatrzymy na Byka jak na zwierzę, to wiemy, że nie jest to zwierzę specjalnie agresywne, natomiast jest bardzo posesywne. Dlatego wkroczenie na jego łączkę powoduje atak z jego strony. I robi on to wtedy z dziką furią, gdyż nade wszystko nie lubi dwóch rzeczy: żeby mu deptać jego kwiatki i żeby mu machać czerwoną płachtą przed nosem. Wtedy może zaatakować. Byk jest znakiem histerii i kilka razy w życiu człowiek wpada w taką dziką furię, że nie zlęknie się oddziału wojska, a jeszcze go pogoni. Na tym polega tłumienie agresji, która się w Byku kumuluje. On jest opanowany, ale do pewnego momentu i wówczas Mars wybucha z ogromną siłą, maleficzną. Tę analogię można przenieść na wszystkie działania Marsa, gdyż wg podanych uprzednio reguł planeta wnosi do znaku czy domu, w którym się znajduje, te wszystkie cechy, którymi włada. Więc Mars, rządzący domem 1 i 8 wnosi inicjatywę i chęć zabicia, czyli reprezentuje zjawisko entropii. Mars daje inicjatywę i destrukcję, a wprowadzając to do Byka jest to inicjatywa w zarobkach, a destrukcja w wydatkach. Ale wystarczy, że Mars ma trygon Jowisza i nie ma złych aspektów, a Wenus też jest dobrze aspektowana i jest to talent do obrotu gotówką na giełdzie.

Bliźnięta, znak Merkurego, trzeci znak Zodiaku, jest znakiem inteligencji i zawsze trzeba rozpatrzyć dom, w którym znalazły się Bliźnięta. Jeżeli jest to dom 7 – mówimy, że jednostka szuka kontaktów z ludźmi inteligentnymi, że ma w tym kierunku ambicję. Małżonek musi być inteligentny, przyjaciele. W domu 8 Bliźnięta będą powodowały, te dużo się myśli o śmierci, o sprawach kapitału, są zainteresowania okultystyczne. W domu 9 będą to talenty językowe, literackie, dużo się czyta na tematy światopoglądowe, dużo jeździ. W Zenicie będzie to zawód związany z literaturą lub któryś z zawodów Merkurego, a że jest ich 72, więc trudno je od razu wyliczyć. W każdym razie jest to zawód intelektualny. W domu 11 będą to przyjaciele typu merkurialnego, a w domu 12- tacy wrogowie.

Jeżeli znak Bliźniąt jest maleficznie związany z Jowiszem np. w Asc. Strzelec z Marsem w opozycji Jowisza w Bliźniętach w 7 domu to jest to wówczas groźna sytuacja, zwłaszcza dla kobiety. Wschodzący Strzelec daje szczerość, otwartość itd., ale Jowisz w 7 domu powoduje szukanie kontraktu z innym człowiekiem. Samodzielność żadna. W związku z tym szuka się kontraktu na zasadzie spisania umowy (Bliźnięta) – czyli małżeństwa, bo Jowisz zawsze dąży do legalizacji. Ale jednocześnie jest opozycja Marsa i potem zrywamy ten związek z własnej inicjatywy. Mars w Strzelcu, Jowisz w Bliźniętach – robimy to na pewno parę razy. Mars – akcja, Jowisz – społeczeństwo, a zwłaszcza ta jego część, od której zależymy: urzędnicy, drobna burżuazja. Nasza akcja jest przeciwna ich opinii. My lekceważymy sobie sprawy papierkowe, a oni patrzą tylko przez papiery. Pojawiają się trudności i spory prawne. Jowisz w Bliźniętach daje też pewien talent literacki. Jowisz – nagroda, Bliźnięta – literatura, sugeruje to jakieś nagrody literackie, ale wtedy – i to jest reguła – musi być silnie powiązane z domem 5 horoskopu. Jeżeli jest takie powiązanie, wówczas człowiek jest kreatywny. Natomiast Mars w Strzelcu nie powoduje specjalnej kreatywności, a przy wschodzącym Strzelcu w domu 5 jest Byk i mamy duże apetyty seksualne i sentymentalne, jesteśmy stali i ani Mars, ani Jowisz nie mają z tym nic wspólnego.

Rak, tak jak Baran, Waga i Koziorożec jest znakiem kardynalnym, a są to znaki dające najwięcej aktywności. Jest mylne mniemanie, że Rak nie daje ruchliwości i że jest to symbol osoby siedzącej na dnie stawu i pilnującej własnego kamienia. To wcale tak nie jest. Rak daje ogromną wrażliwość wyobraźni. Każde najmniejsze wydarzenie pobudza wyobraźnię i dlatego Rak jest niesłychanie płodny. Kobiety typu Raka są szczególnie macierzyńskie, mają dużo dzieci, albo przynajmniej chcą je mieć, jeżeli źle położony Saturn przeszkadza Księżycowi. Rak jest znakiem 4 i dotyczy również związków rodzinnych, ojczyzny, wszelkich spraw związanych z ojcowizną, uczuciami patriotycznymi itd. Ponieważ rządzi nim Księżyc wyobraźnia i mentalność zależą silnie od domu i planet znajdujących się w znaku Raka. W Raku wywyższony jest Jowisz, co daje szanse socjalne w pierwotnym środowisku, wskazuje na pochodzenie człowieka – warstwę socjalną.

Poza tym znak Raka daje niezłą pamięć, talent dramatyczny, poczucie humoru, co jest związane z silną wrażliwością psychiki i ogromną ruchliwością wyobraźni. Zwłaszcza Merkury w Raku daje ogromną zwrotność wyobraźni i różne zainteresowania na raz, talent dramatyczny, talent do opowiadania bajek, do filmu, teatru, silne poczucie rytmu i muzyki. Słońce w Raku powoduje, że wola jest nieco słaba i chwiejna, natomiast serce bardzo czułe. Pobudza to wyobraźnię , człowiek robi się sentymentalny i romantyczny. Przy złych aspektach Słońca człowiek będzie mocno histeryczny, przewrażliwiony i istnieje niebezpieczeństwo zbytniego przeczulenia. Ale ponieważ Rak, Skorpion i Ryby mają najwięcej wspólnego z wyższymi zdolnościami ego i superego, mówimy, że Rak od razu interesuje okultyzmem. Jest bardzo częsty u osób jasnowidzących, wrażliwych psychicznie, posługujących się kartami Tarotu, rzadko astrologów, ale mających duże zdolności do pracy duchowej poprzez rozwój wyobraźni. Jeżeli np. Rak umiejscowi się na szczycie domu 9, albo Księżyc jest położony w sprzyjających okolicznościach, w Strzelcu czy w domu 9, czy w dobrym aspekcie do Jowisza, wytwarza to wielki perfekcjonizm u człowieka, bo pobudliwa wyobraźnia ciągnie go ku wyższym aspiracjom. Woda jednak wypycha, nie tylko się w niej tonie. Poza tym Jowisz, przez swą egzaltację w znaku Raka, każe myśleć, że od znaku Raka zależy opinia jaką cieszymy się w danym środowisku. Natomiast kiedy w Raku znajduje się Saturn lub Mars, znak Raka bardzo silnie zmienia swoją sygnifikację. Saturn w Raku powoduje z reguły sieroctwo, przedwczesną śmierć jednego z rodziców, jakieś wielkie smutki w rodzinie, biedę czy też wielkie epidemie lub poważne kryzysy głodowe w ojczyźnie.

Ponieważ znak Raka oznacza matkę i macierzyństwo jest silnie związany z opiekuńczością i jest częsty u lekarzy z powołania. Przez swoją wielką wyobraźnię i łączność z intuicją Rak daje dobrych diagnostów, osoby czułe, łatwo wywołujące w sobie współczucie i Saturn w Raku w dobrych aspektach może wywołać właśnie największe współczucie. Będą to wielcy społecznicy, ludzie pracujący dla społeczeństwa, dla rodziny, na rzecz ludzi upośledzonych, inwalidów itp. W złych aspektach będzie dawał najbardziej ujemne cechy Saturna. Cały wysiłek człowieka idzie na marne a w dodatku przysuwa mu całe społeczeństwo.

Mars w Raku silnie podkreśla agresywność, jest już duże podejrzenie histerii, powoduje że żadna akcja socjalna nie wypali. Będą to rewolucje i kłótnie, które irytują wszystkich dookoła i pod wpływem Marsa bez przerwy kłócimy się z rodzicami i usiłujemy zwalczyć całe środowisko.

Poza tym trzeba zawsze zwrócić uwagę co symbolizuje dana planeta w horoskopie, ponieważ w określonej swojej warstwie wyraża pewien rodzaj akcji przeprowadzanej przez człowieka. Przez Marsa w Raku owa akcja ukierunkowana jest na zwalczenie środowiska, na podporządkowanie go sobie za pomocą kłótni, afer i krzyków, histeryzowania. Może to również sygnifikować np. marynarkę wojenną w zawodzie mężczyzny i może to być zupełnie niezły bosman, który zamiast kłócić się z rodziną ochrzania załogę. W horoskopie kobiecym może to oznaczać zawód męża czy kochanka, który jest marynarzem – pijaczyną albo posiada myjnię samochodową czy pralnię chemiczną (zwłaszcza w połączeniu z Neptunem). Jeżeli ten Mars będzie z Jowiszem – to człowiek robi akcję socjalną obejmującą cały naród, jeżeli z Saturnem – chodzi mu o robotników i chłopów i będzie to już ciężka walka polityczna. A jeżeli do konstelacji Mars w trygonie Saturna dołączy się Jowisz zostanie to uwieńczone sukcesem, a jeżeli Pluto – destrukcją. W takim wypadku trzeba zbadać położenie Saturna. Jeżeli Saturn będzie w Rybach to działanie jest samotne, w ukryciu, podziemne.

Wenus działając w znaku Raka daje płodne sentymenty. Sentymenty – w wodzie. Bardzo płodne, romantyczne, macierzyńskie, opiekuńcze. Może to być miłość do muzyki, malarstwa, do sztuki, która odbija rzeczywistość. Zależy to od tego, czy owa Wenus jest czynna czy bierna. Dobry aspekt z Marsem daje czynność, zły aspekt lub brak aspektu oznacza bierność i uniemożliwia czynne uprawianie sztuki. Jeżeli Wenus jest z Saturnem, będzie to raczej muzyka, bo muzyka jest saturnowa. Jeżeli będą to aspekty Jowisza wzrosną wówczas szanse socjalne, będzie to osoba popularna w towarzystwie, lubiąca bawić się, tańczyć, mająca różnych amantów. Wenus w aspekcie Księżyca wskazuje raczej na aktora. Poza tym będzie sygnifikowała matkę, bardzo wenusową, romantyczną, ładną, miłą osobę. Ładny, wesoły, przyjemny dom oraz miłość do dzieci. W 5 domu może oznaczać także sporty wodne. A np. Wenus w Raku w domu 9 – może to być zakonnica albo ksiądz. Zawsze należy rozpatrzyć związki Księżyca ponieważ on jest w Raku najsilniejszy. Księżyc w Raku powoduje gospodarność, popularność, jest charakterystyczny dla dobrych kucharek, dla osób zaradnych, wychowujących dzieci, mających prawidłową wyobraźnię. Uran w Raku – to jest piorun w rodzinie, ojczyźnie. Są to nagłe bulwersacje, nagłe zmiany zachodzące w bezpośrednim środowisku człowieka. Poza tym jest to kanał jakim świadomość kontaktuje się z podświadomością. czyli silna intuicja, fantastyczne pomysły rewolucjonizowania warunków życia, pewien ekscentryzm.

Lew jest znakiem 5 rządzonym przez Słońce, wywyższony w nim jest Neptun. Zniszczony jest Uran i Saturn a żadna planeta nie jest tam w upadku. Uran i Saturn czują się w nim źle w bardzo specyficzny sposób. Znak Lwa jest znakiem ekspansji sentymentalnej, uczuciowej, ale głównie chodzi o zaspokojenie ambicji sentymentalnych. Nie są to takie związki jak przez Wenus czy przez Raka, prawdziwa miłość do kogoś. Raczej odczuwamy pewien popęd – kierujemy na to wolę. Znak Lwa jest znakiem stałym, jest w opozycji Wodnika, kwadraturze Byka i Skorpiona. Zwróćmy uwagę, że Lew usiłuje zrealizować swoje zamiary przez Wodnika, przez przyjaciół, znajomych, rozwijanie kontaktów, a Byk swoje sprawy finansowe załatwia przez Skorpiona – dziedziczenie np. ziemi czy też przez obracanie cudzym kapitałem, co jest częste u bankowców. O znaku Lwa mówimy, że są to nasze dzieci, że jest to miłość, przyjemności, rozrywki, tatr, kino, kawiarnie – taki jest popularny opis znaku Lwa. Słońce w Lwie daje natomiast ogromną dumę i wola jest szczególnie silna. To nie znaczy że 1/12 ludzkości ma bardzo silną wolę, gdyż zależy to jeszcze od innych czynników. Bo jeżeli to Słońce w Lwie będzie w domu 6, 8, czy 12 to już nie będzie silnej woli. Również w domu 11 Słońce będzie mocno osłabione oraz przez brak lub negatywne aspekty Saturna, bo dopiero on daje silną wolę i ambicję. Koniunkcja Plutona również silnie osłabia wolę. Człowiek się wówczas boi własnej woli, boi się ją manifestować. Dobre aspekty lub własny wysiłek rozwoju duchowego mogą to dopiero rozładować. Owo osłabienie polega na rozproszeniu woli. Taka koniunkcja położona np. w 7 domu daje raczej właśnie takie cechy partnera, a nie nasze.

Lew to także umiłowanie wolności. Neptun jest w znaku Lwa w egzaltacji i w związku z tym Neptun w Lwie jest charakterystyczny dla osób silnie zainteresowanych okultyzmem oraz teatrem i filmem, które są jak gdyby niższą formą zainteresowań okultystycznych i wyżej rozwiniętej wyobraźni. Daje talent medytacyjny czy wyobraźnię malarską. Przy bardzo złych aspektach Neptun w Lwie daje silne rozczarowania przez wytwarzanie samozłudzeń. Neptun w Lwie w domu 8 może powodować kłopoty z krążeniem lub uduszenie przez zatrucie gazem czy szkodliwymi środkami chemicznymi. W domu 10 będzie sygnifikował karierę typową dla filmowca czy aktora teatralnego. W domu 11- tacy będą nasi przyjaciele – dość złudni, trudni, udający wielce sentymentalnych, a w gruncie rzeczy dość zdradliwi. W domu 1 będzie oznaczał, że posiadacz horoskopu jest właśnie taki.

Działanie Plutona w Lwie ma dwie strony. Tam gdzie dochodzi do głosu jego działanie destruktywne niszczy przyjemności, rozrywki, związki sentymentalne czy stosunki z własnymi dziećmi. W pozytywnym sensie będzie działał kreatywnie. Lew jako znak 5 jest znakiem kreatywności, a Pluto sam w sobie jest kreatywny czyli działa konstruktywnie w sensie tworzenia. Jaka będzie to twórczość wskazuje jego położenie w domach. W domu 9 będzie to konstrukcja i tworzenie nowego światopoglądu, w domu 8 tworzenie kapitału, w 7 tworzenie związków międzyludzkich. Poza tym Pluto jest planetą łączącą nas z podświadomością zbiorową, a więc jest to pewien magnetyczny wpływ, którego nie odczuwamy świadomie, a tylko przez sympatię, ciekawość, itp. nieuświadamiane przez jednostkę. Jest to jak gdyby zapisane, że człowiek ma tak oddziaływać a inni mają tak reagować. Pewien nakaz. Pluto ma bardzo wiele wspólnego – tak samo jak znak Skorpiona – z poczuciem misji wewnętrznej. Zarówno położenie Plutona jak i Skorpiona mówią wiele o realizacji tej misji. Pluto w Lwie w dobrach aspektach może działać bardzo kreatywnie w dziedzinie twórczości artystycznej.

Panna rządzona jest przez Merkurego, w egzaltacji jest w niej również Merkury, więc jest to znak podwójnie merkurialny. Merkury w Pannie jest o wiele lepszy niż w Bliźniętach, daje o wiele wszechstronniejsze możliwości. Znak Panny jest znakiem analizy rozumowej, znakiem rozważania wszystkiego, znakiem racjonalnym, precyzji i dokładności. Charakterystyczny jest dla ludzi zajmujących się komputerami, informatyką, analizą językową, logiką czy mechaniką precyzyjną.. Kiedy Merkury znajduje się w Pannie daje najwięcej wszechstronnych możliwości, nie tak dyletanckich i nie polegających głównie na gadaniu, jak to często jest u Merkurego w Bliźniętach. I to nasuwa przypuszczenie, że prawdopodobnie Merkury nie rządzi Bliźniętami. Władcą Bliźniąt jest planetoida Prozerpini. Osoby najbardziej inteligentne na tej planecie mają Prozerpini w Bliźniętach. W Pannie Merkury nabiera największej wartości i rozumu racjonalnego. Jeżeli jednak znajdzie się tam Jowisz lub Neptun, Panna zaczyna zupełnie inaczej działać. Kiedy jest tam Jowisz, wówczas działanie socjalne staje się bardzo praktyczne i chłodno – rozumowe, są to wykalkulowane relacje z ludźmi. Poza tym Jowisza w Pannie mają ludzie niewierzący. Jowisz ma sygnifikację wiary i zaufania. Może to położenie również oznaczać, że z wykształceniem jest coś nie tak i dyplom został uzyskany za pomocą wysiłków praktycznych a nie naprawdę zdobyty przez egzaminy i uczciwą pracę. Jowisz w Pannie w Asc., w złym aspekcie do Merkurego będzie sygnifikował człowieka, który udaje uczciwego, a naprawdę jest oszustem. Jowisz w Pannie w 9 domu będzie sygnifikował człowieka, który chce jechać do pracy za granicę. I tu jest profesorem, a tam tyra jako robotnik. Praktycyzm zwycięża właściwości Jowisza i człowiek zaczyna być cwaniakiem. Neptun w Pannie w bardzo złych aspektach może działać destruktywnie nawet na zdrowie, może to być choroba psychiczna. W lepszych aspektach może powodować, że to co boskie, co jest inspiracją będzie analizowane z całą skrupulatnością intelektu, racjonalizowane jako coś praktycznego. Byłoby to charakterystyczne dla człowieka umiejącego przełożyć język symboliczny na pojęciowy. Dla kogoś, kto nie traktuje spraw inspiracji jako czucia i nastroju, ale formułuje z tego konkretne zdania logiczne. Zniszczenie polega na tym, że Neptun w zasadzie tego nie lubi. Nie lubi być tak konkretyzowany. On lubi pobudzać to niższe piętro – podświadomość. Poza tym Neptun w Pannie będzie przenosił na poziom Merkurego piętro podświadomości. Jest to typowe dla psychoanalityków i ludzi wydobywających coś z podświadomości oraz dla zainteresowań psychometrycznych.

Pluto w Pannie jest planetą, która bulwersuje pracę – sposób jej wykonywania i powoduje destrukcję dotychczasowych układów, społecznej umowy o pracę. Pluto w Pannie bulwersuje stosunek człowieka. do własnego zdrowia – jest charakterystyczny dla osób walczących z zatruciem atmosfery, walczących o zdrową żywność itd. Może natomiast działać bardzo groźnie, jeżeli chodzi o zdrowie mentalne. W niektórych układach Pluto ma wiele wspólnego z obłędem i opętaniem, bo stwarza pozory perfekcjonizmu.

Uran w Pannie będzie charakterystyczny dla osób mających zdolności do przeprowadzania rewolucji mechanicznych, komputerowych, motoryzacyjnych – są to rewolucyjne pomysły intelektualne. Saturn w Pannie powoduje pracowitość i np. w domu 9 będzie charakterystyczny dla kujona.. Przy złych aspektach Merkurego, Saturn w Pannie może powodować zaburzenia mowy, jąkanie, lękliwość, zahamowania intelektualne. Ogranicza możliwości intelektualne Merkurego i automatycznie człowiek jest skazany na zajmowanie niższych stanowisk zawodowych. W pozytywnym sensie, przy dobrych aspektach do Merkurego, Księżyca lub Słońca, Saturn powoduje ogromną pracowitość, systematyczność, możliwość przeprowadzania metodycznych badań i skrupulatnej analizy. Panna interesuje się medycyną w sensie diagnozowania i higieny, stosowania leków i terapii. Rzadko spotykana jest u lekarzy, częściej u farmaceutów.

Wenus w Pannie powoduje wychłodzenie uczuć sentymentalnych przez zbytnią racjonalizację. Jednocześnie obserwujemy dużą subtelność Wenus w Pannie i możliwość sublimacji instynktu seksualnego na wyższy poziom. Dlatego Wenus w Pannie jest charakterystyczna dla kobiety nadmiernie wrażliwej, subtelnej, którą np. przykry zapach może zranić lub zniechęcić. Łatwo się  peszy. W pozytywnym sensie jest to charakterystyczne dla osób zainteresowanych modą, kosmetyką, wyglądem zewnętrznym, higieną osobistą etc. Księżyc w Pannie daje wspaniałą wyobraźnię – stwarza możliwość bardzo skrupulatnego, praktycznego wykorzystania wyobraźni. W negatywnym sensie będzie powodował choroby żołądka.

Słońce w Pannie nie daje zbyt silnej woli, gdyż jest to znak 6, znak przyporządkowania i ciężkiej pracy. Ludzie tacy nadmiernie przejmują się – Słońce to serce – żyją uczuciowo, przejmują się własnymi chorobami, troskami życia codziennego i to ich załatwia.

Mars w Pannie powoduje działania bardzo precyzyjne. celowe i skuteczne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.