Astrologia – wykład 10. Działanie znaków, planet i domów.

Wraz ze znakiem Panny skończyły się znaki indywidualne. Pierwszych sześć znaków opowiada pewną historyjkę o rozwoju człowieka i o rozwoju cywilizacji. Swą działalność rozpoczyna człowiek w Baranie, w Byku uczy się konstrukcji, agrokultury, budowania domów, w Bliźniętach uczy się środków komunikacji, alfabetu, pisma i nadbudowy światopoglądowej. W Raku zaczyna rozwijać uczucia rodzinne, powstają pierwsze związki społeczne czyli rodzina, a na jej bazie, i bazie ustroju rodowego powstają ustroje społeczne, czyli rozwija się zmysł polityczny. W Lwie powstaje władza: autokracja, czyli król lub teokracja, czyli kapłan. W Lwie jednostka zaczyna być odpowiedzialna za społeczeństwo a społeczeństwo za jednostkę. W Pannie natomiast jest mowa o regulacji pracy, o podziale pracy. Powstaje społeczeństwo opierające się na zasadach podziału pracy. W Wadze zaczyna się umowa społeczna, czyli ustrój konstytucyjny, demokratyczny. Dlatego mówi się, że Waga jest pierwszym znakiem społecznym – jest to znak vis a vis Barana w opozycji do niego. Tam jest akcja egoistyczna, tutaj wkraczamy w dziedzinę świata ludzi obcych.

Znak Wagi jest rządzony przez Wenus, a Saturn ma w nim egzaltację i nie należy o tym zapominać. Waga ma dwie szale i bez przerwy się waha, starannie rozważając każdy materiał. Wagę nazywamy znakiem intelektualnym, tak samo jak Bliźnięta i Wodnika, ale w sposób dość specyficzny. O ile w Bliźniętach intelekt rozprasza się, jest tylko komunikacją, gadaniem, o tyle w Wadze jest już starannym rozważaniem każdego tematu. W Wodniku nabiera jeszcze wyższych cech: wyciągania wniosków syntetycznych. Natomiast w Wadze jest zauważalny jej zmysł analityczny. Poza tym Waga to znak stosunków prawnych panujących w społeczeństwie,  uregulowanych określonym kodeksem. Dlatego Wagę spotykamy bardzo często w Zenicie lub w Asc. u prawników i ludzi zainteresowanych organizacją społeczną państwa. To są te cechy Saturnowe Wagi. Z drugiej strony – ponieważ rządzi nią Wenus – Waga nabiera cech bardziej artystycznych, miłych, towarzyskich. Ludzie mający Wagę silnie podkreśloną w horoskopie są z reguły zainteresowani modą, mają dobry gust, idą po linii najmniejszego oporu – nabierają cech Wenus. Z tym, że jeżeli z Byka pochodziłoby tylko smakoszostwo Wenus i utylitarne traktowanie sztuki, to w Wadze widzimy chęć wystawiennictwa, reklamy, pozorów zewnętrznych. Wagę można spotkać zarówno u polityków najwyższego rzędu jak i u księży, którzy będą wygłaszali płomienne kazania i bardzo dbali o formę zewnętrzną mszy, a znacznie mniej o ilość grzeszników w parafii. Waga, na ogół, żyje w zgodzie z grupą, a w indywidualnym charakterze, podkreślony znak Wagi w horoskopie oznacza osobę, która żyje w grupie jako arbiter. I nie narzuca z reguły własnej woli, dopóki grupa jej do tego nie zmusi.

Każda planeta znajdująca się w Wadze będzie zmieniała jej cechy tak samo jak i aspekty do Wenus. Waga w każdym horoskopie określa podstawowy kontrakt zawierany przez jednostkę. Nawet jeżeli stawiamy horoskop na sprawy społeczne, to na znak Wagi trzeba zwrócić uwagę, bo tam będą umowy, traktaty i kontrakty. Sygnifikacja tych spraw będzie zarówno w domu 7 jak i w znaku Wagi i może być tak, że dom 7 jest świetnie aspektowany, że jest tam Jowisz w samych trygonach, a w znaku Wagi Neptun w opozycji Słońca załatwia całą sprawę. Okaże się wówczas, że wszystkie pozory będą bardzo piękne, a sprawa złudna i po jakimś czasie następuje zdrada. Bo w astrologii jednocześnie działają najróżniejsze wpływy i wystarczy, żeby nałożyły się trzy równolegle i zadziała to w świecie zewnętrznym. Kiedy są dwa – sprawa jest tylko impotencją. Np. w solariuszu, kiedy widzimy, że tylko dwa sygnifikatory ustawiają się w określonym kierunku powodując np. podróż zagraniczną, a trzeciego brak, to człowiek przez cały rok będzie tylko gadał, że chce wyjechać za granicę i to mu się nie uda. Jest to bardzo starożytna reguła, a do dzisiaj działa. Oczywiście trzeba umieć znaleźć te sygnifikacje, a początkujący astrolog zwraca uwagę przede wszystkim na planety i aspekty, bo wydają mu się najważniejsze, jako wyzwalające pewne wpływy i może nie zwrócić uwagi, że Strzelec na szczycie 9 domu jest już wystarczającą sygnifikacją podróży zagranicznej.

Znak Wagi symbolizuje także małżeństwo jako podstawowy kontrakt zawierany przez jednostkę ale od strony prawnej, nie uczuciowej. W Wadze nie ma informacji o uczuciach i emocjach człowieka. Są informacje o jego sytuacji prawnej w społeczeństwie. I trzeba to wyraźnie rozróżniać.

Jeżeli powiedzmy, robimy horoskop Arabowi – jego małżeństwo będzie zawarte przez dom 5 – z powodu jego własnego seksualizmu i chęci posiadania dzieci. Dla niego małżeństwo nie jest stosunkiem prawnym ponieważ jednym listem rozwodowym może je zlikwidować. W naszej cywilizacji publiczność małżeństwa decyduje o tym, że jest ono zawierane przez Wagę. Tam gdzie będzie konkubinat, albo taka sprawa, którą można rozwiązać jednym słowem, będzie to zawsze dom 5, gdyż tam są prawdziwe związki sentymentalne. Ponieważ w Wadze zniszczony jest Mars a Słońce jest w upadku należy z tego wnioskować, że Waga nie znosi prawdziwego autorytetu i władzy oraz męskiej aktywności. Działa raczej biernie, jako arbiter. Stara się żyć w zgodzie i partnerstwie z grupą.

Znak Skorpiona jest szalenie skomplikowany. Waga ma tylko podwójną naturę, natomiast Skorpion ma już bardzo wiele różnych warstw. Na najniższym poziomie rozwoju Skorpion jest bardzo łatwo rozpoznawalny. W naszym kręgu kulturowym znak Skorpiona jest bardzo rozpowszechniony w Ascendencie i gdyby wybrać się ok. godz. 19 pod bramę, cmentarza powązkowskiego i popatrzeć na wychodzących pracowników, to zobaczy się 20 wychodzących Skorpionów. Mężczyźni i kobiety są prawie zupełnie jednakowi. Są niscy, przysadziści, niedźwiedziowaci, na krótkich nóżkach, z bardzo szeroką szyją i krótko ostrzyżonymi włosami. Dość ponure, kwadratowe twarze i wszyscy na ostrym cyku – to jest właśnie ten najniższy poziom życia Skorpiona – z plebsu, mało rozwiniętego, z reguły z bardzo porażonym Marsem i Plutonem. Dzieje się tak dlatego, że ogólnie rzecz biorąc Skorpion korzysta (podświadomie) z tego, że innych spotkało nieszczęście, kłopot. W najniższej fazie swego rozwoju korzysta z tego wyraźnie, żyje z tego. Spotykamy takich ludzi wśród szumowin społecznych, typów psychopatologicznych. Na nieco wyższym poziomie Skorpion zaczyna walczyć z tą samą tendencją, która występowała poprzednio jako pożyteczna dla niego. Bardzo silnie podkreślonego Skorpiona spotykamy u policjantów – ludzi myślących i czynnie walczących ze zbrodnią. Na jeszcze wyższym poziomie spotykamy to u służby zdrowia. Kobiety są przeważnie pielęgniarkami, mężczyźni to z reguły chirurdzy, dlatego że Skorpion jest znakiem Marsa, a Mars to miecz. Jest to znak Kodeksu Samurajskiego (Skorpion to Japonia), jest to chirurg z bronią w ręku stawiający czoła śmierci. Bije się on z jakimś niewidzialnym wrogiem, takim jak wirus, czy zmiany patologiczne w organizmie i wymagana jest od niego szermiercza wprost precyzja i potworna wytrzymałość fizyczna. Jest to najbardziej prawidłowa walka ze złem, które prześladuje ludzkość. Skorpion jest znakiem 8 a w związku z tym ma wiele wspólnego z walką ze śmiercią, z życiem pozagrobowym. Na najwyższym poziomie spotykamy ten znak u Jogów i Mędrców. Ludzie ci muszą przeżyć piekło walki ze swoim niższym ego.

W tradycyjnej astrologii mówi się o trzech typach znaku Skorpiona: typ węża (w pobliżu gwiazdozbioru Skorpiona znajduje się gwiazdozbiór Wężownika), typ skorpiona, czyli tego pajęczaka, który sam siebie zabija w razie zagrożenia (element autodestrukcji Plutona i walki z samym sobą) oraz niedźwiedzia na wyższym poziomie. Na najwyższym poziomie jest to typ orła. Skorpion czy wąż mają symbolizować niższą warstwę psyche, nieświadomy instynkt seksualny, prymitywny. Niedźwiedź symbolizuje ogromną wytrzymałość i cykliczność działania. Natomiast orzeł symbolizuje najwyższe możliwości wzlotu ducha, pewną boskość – orzeł był wysłannikiem Zeusa. Można rozumieć to również tak, że następny znak- Strzelec – rządzony jest przez Zeusa i Skorpion jest jak gdyby zapowiedzią Zeusa w rozwoju ludzkości. Skorpion jest znakiem, który w automatyczny sposób dokonuje destrukcji po to, żeby stworzyć coś nowego. W każdej sytuacji.

W Skorpionie jest zniszczona Wenus, a Księżyc jest w upadku, co oznacza, że w zasadzie Skorpion jest wrogiem pójścia po linii najmniejszego oporu, charakterystycznego dla Wenus. Nie znosi on rozczulania się nad sobą i jest dość spartański. Różnie to działa w różnych domach horoskopu. W Asc. będzie to przydawało pewnych cech charakterologicznych, tak samo jak w domu 3 i 9. W Asc. będą to główne cechy rzucające się w oczy, te które występują przy pierwszym kontakcie. W domu 3 będą to cechy bardziej ukryte, będzie to inteligencja dociekliwa, destrukcyjna, tworząca. coś nowego itd. W domu 9 będzie to wyższe piętro światopoglądu. W domu 2 będzie mówił o pewnym charakterystycznym sposobie zarobkowania i wtedy należy zwrócić uwagę, że jest to dom 8, a więc jest tu mowa o kapitale, o spadkach o zarządzaniu cudzym kapitałem.

W domu 5 będzie mówił o śmierci dzieci, o dużym seksualizmie. Przez położenie planet: Marsa i Plutona oraz ich aspekty może Skorpion nabierać zupełnie innych cech.

Znak Strzelca – mówi się, że Skorpion jest ostatnim, granicznym, ziemskim znakiem, ponieważ jest to znak 8 i symbolizuje śmierć, rozkład. Strzelec byłby już ekspansją człowieka kosmicznego. Większość kosmonautów i astronautów amerykańskich ma silnie podkreślonego Strzelca.

Znak Strzelca jako dom 9, rządzony przez Jowisza /Merkury jest zniszczony/ to przede wszystkim ekspansja duchowa. Znak Strzelca jest rysowany jako pędzący centaur, siejący za sobą strzały. Ze względu na jego połowę końską i połowę ludzką rozróżniamy dwa typy Strzelca. Niżej rozwinięty typ, to człowiek zajęty wyścigami konnymi, polowaniem, hodowlą koni czy podróżami zagranicznymi. Na wyższym poziomie może to być podróż mentalna – chodzi o rozwój wyższego piętra światopoglądu, religii czy okultyzmu charakterystyczny dla niektórych pisarzy czy kaznodziejów. Rządzący tym znakiem Jowisz  daje duże szanse socjalne, a ponieważ jest to znak ostatniej fazy rozwoju człowieka, wyższej ekspansji, jest więc bardzo często podkreślony w horoskopach ludzi, którym koniec życia przynosi największe powodzenie. Z tym, że jeżeli znajduje się w Asc., to trzeba baczną uwagę zwrócić na znajdujące się w nim planety i położenie Jowisza. Bo kiedy Jowisz znajduje się w Rybach, Strzelec działa zupełnie inaczej, niż gdy Jowisz znajduje się w Bliźniętach. Jest to zupełnie inny Strzelec i nie ma mowy, żeby miał te same cechy. Co najwyżej, w pierwszej chwili może manifestować pewne cechy tolerancji i życzliwości, ale to się później okazuje czymś zupełnie innym. W domu 2 będzie to chęć zarobkowania w określony sposób i znowu są to pewne szanse socjalne, protekcja itp. – typowe dla Jowisza, ale równocześnie może to być ktoś, kto pracuje w ministerstwie handlu zagranicznego. Są to raczej jakieś korzyści płynące z Jowisza.

Przy omawianiu znaków Zodiaku nie wolno zapominać o planetach, bo wtedy zatraca się prawdziwy sens i znaki robią się drewniane, nieżywe. Pewna energia płynąca z określonego pasma w kosmosie jest przetwarzana i transformowana przez rządzącą tym znakiem planetę i wysyłana do tej części Galaktyki, w której znajduje się ta planeta. I na Ziemię i tam. Ta transformacja jest szalenie ważna i Jowisz będzie działał najprawidłowiej w Strzelcu a najnieprawidłowiej w Bliźniętach. Chociaż czasami trudno jest ocenić te nieprawidłowość, bo np. wschodzi Strzelec a Jowisz jest w Bliźniętach i to położenie rozwinęło talent literacki u człowieka, który nie rozumie, że mógłby dokonać czegoś więcej i jest bardzo z siebie zadowolony. Czytając horoskop musimy pamiętać, że chodzi tu o osiągnięcie pewnej doskonałości przez jednostkę. I jeżeli ktoś ma w Asc. Strzelca i dzięki temu posiada pewne predyspozycje, jest to jego powołanie, a Jowisz jest w Bliźniętach to on już temu powołaniu nie sprosta. Wybierze sobie coś innego, merkurialnego – czyli nie odrabia lekcji. Trzeba mu pomóc pokonać te trudność i zainteresować go wyższym piętrem samorozwoju. Z drugiej strony Merkury w Strzelcu, już przez samo działanie Jowisza może nabrać cech pozytywnych i dlatego też nie uważamy Merkurego w Strzelcu za takiego strasznie zniszczonego. W o wiele gorszej sytuacji jest Merkury w Rybach, bo rządzi tam jeszcze Neptun. Merkury w Strzelcu może dać człowieka nadmiernie uwikłanego w życie wydarzeniowe, roztargnionego, dziennikarza. Jest to człowiek poczciwy i inteligentny. Strzelec nie zniszczy inteligencji tak, jak to zrobią Ryby powodując narkomanię i złudzenia.

Znak Strzelca w domu 5 (niższe domy horoskopu: 2,3,4,5,6 wydobywają jakby niższe warstwy Zodiaku, domy wyższe: 7,8,9,10,11 – wyższą warstwę) powoduje tendencje sportowe, umiłowanie rozrywek, gier, przyjemności, liczenie na szansę i przypadek – jest to typowe dla Jowisza. Taki swoisty hazard może wystąpić również w miłości lub w stosunku do dzieci. W domu 11 wydobyte zostaną wyższe warstwy Strzelca, mówiące o przyjaciołach znających języki obce i jeżdżących za granicę, uduchowionych, zainteresowanych filozofią, okultyzmem itd. A jak mamy takich przyjaciół, to rosną nasze szanse socjalne. W domu 6 będą to typowe choroby związane z częścią ciała dysponowaną przez Strzelca – nogami, a zwłaszcza krążeniem krwi w nogach.

Znak Koziorożca rządzony jest przez Saturna, Mars jest w egzaltacji, zniszczony Księżyc a w upadku Jowisz. Jest to znak zimowy, symbolizuje wysoką górę pokrytą śniegiem, na której mieszka świętobliwy mąż. Jako znak saturnowy symbolizuje ambicję, jest to znak 10 horoskopu Ziemi i w związku z tym symbolizuje najwyższe osiągnięcia. W Asc. wskazuje na ogromne ambicje. Podobnie będzie działał Saturn w dominacji w horoskopie. Ambicja zmusza człowieka do wspinania się na wysoką górę, a później, ewentualnie, do zlecenia z niej na łeb. Znak Koziorożca jest vis a vis Raka. Rak – to zamiłowania rodzinne, Saturn, jako władca Koziorożca – to zamiłowania społeczne, pewne samotnictwo, egotyzm każący człowiekowi wybić się w społeczeństwie, nie zważając na rodzinę. Znak Koziorożca, w symbolice greckiego Zodiaku, symbolizuje wspinaczkę, osiągnięcie dla osiągnięcia. Koziorożec nie działa dla sławy czy podziwu ludzkiego, lecz dla samego osiągnięcia. Koziorożec w Zenicie lub silnie obsadzony (przez Słońce, Księżyc, Merkurego) występuje w horoskopach urzędników państwowych, ludzi zapisujących się do partii dla zrobienia kariery, z tym że Koziorożec w Zenicie częściej trafia się u wyższych funkcjonariuszy uczelni niż państwowych.

Koziorożec w różnych domach horoskopu będzie działał różnie, ale jeżeli jest on bardzo silnie podkreślony przez obecność najważniejszych planet, lub Saturn jest silnie położony może powodować wielką erudycję, gdyż Saturn jest planetą doświadczenia i kumulowania tego doświadczenia oraz wyciągania z niego wniosków syntetycznych i przy dobrych aspektach powoduje on głębokie zainteresowania, usystematyzowane badania, eksperymenty naukowe, przez które człowiek, dzięki własnej pracowitości, może się wybić. Przez to, że Koziorożec to góra, skała, spotykany jest często u górników, geodetów. Zniszczenie Księżyca w Koziorożcu polega przede wszystkim na tym, że bardziej przysuwa to Księżycowi niż Koziorożcowi. Takie ciało niebieskie jak Księżyc bardzo łatwo adaptuje każdą cechę, z którą ma łączność. Jest biernym zwierciadłem odbijającym pewne cechy i dlatego, gdzie by się nie znalazł, nabiera cech tego znaku i coś mu tam od razu przysuwa. Z jaką planetą by się nie związał – natychmiast nabiera cech tej planety. Podczas gdy np. Mars sam narzuca cechy innym planetom. I trzeba na to zwrócić uwagę gdy rozsądzamy dany aspekt. Księżyc w Koziorożcu jest np. w medycynie, sygnifikacją wrzodów żołądka. Dlatego że Rak, rządzony przez Księżyc to procesy trawienne, żołądek. Księżyc symbolizuje funkcje tego, a Koziorożec go wystarczająco frustruje. Upadek Jowisza w Koziorożcu polega na tym, że nie może on rozwinąć swoich beneficznych cech, bo jest ograniczany przez Saturna. Działa to bardzo podobnie jak np. kwadratura Jowisza z Saturnem, tylko że Saturn znajdując się w innych znakach będzie nabierał innych cech, natomiast gdy Jowisz znajdzie się w Koziorożcu spowoduje to ograniczenie pewnych szans socjalnych. Poza tym trzeba zawsze zwrócić uwagę na Koziorożca, kiedy chcemy poznać granice ekspansji jakiej może dokonać dana jednostka w społeczeństwie, w namacalnym świecie fizycznym.

Tak jak dom 9 mówi głównie o ekspansji duchowej, dom 8 o ekspansji w świat niewidzialny, dom 7 – w świat ludzi obcych (wszystkie górne domy horoskopu mówią o ekspansji), tak dom 10 mówi o tej głównej ekspansji, czyli o możliwości zrobienia kariery. I tu mogą być bardzo ważne takie czynniki jak stopień znaku zodiaku znajdujący się na szczycie 10 domu, czy planeta tam się znajdująca. Planeta znajdująca się, czy władająca Zenitem informuje o okresie życia, w którym się ową karierę zrobi. Wcześniej przyniesie popularność Merkury niż Jowisz czy Saturn, działające dopiero na starość (i to przy długotrwałym wysiłku). Ale zawsze trzeba zwrócić uwagę również na znak Koziorożca. Przy interpretacji horoskopu tylko przez domy, bez zwracania uwagi na znaki możemy stwierdzić, że człowiek mający Jowisza w Byku na szczycie nieba powinien być bardzo bogaty. A tymczasem on ma Koziorożca w 2 domu i jego własna działalność wyklucza zrobienie bogactwa. Szanse takie istnieją, ale człowiek jest np. bibliotekarzem.

Znak Wodnika jest znakiem ludzkim, rządzonym przez Urana. Jego symbol graficzny przedstawia dwa węże podążające w dwie różne strony i stąd powstają fale Wodnika. Ma to symbolizować niższe i wyższe piętro psyche, duszę zwierzęcą i boską podążające w przeciwnych kierunkach. Jest znakiem ludzkim, inteligentnym, naukowym. Należy do trygonu powietrza, rządzony jest przez Urana i Saturna. W obecnych czasach Uran zdetronizował Saturna w Wodniku, co nie znaczy, że Saturn stracił w nim znaczenie. Trzeba traktować go jako współrządcę, chociaż Uran jest nieco silniejszy, jako młodszy, ale jest to pewien konsulat. Dlatego też Saturn w Wodniku nadal jest bardzo silny i należy go również rozważać jako władcę tego znaku.

Wodnik jako znak 11 jest znakiem przyjacielskim, znakiem społeczeństwa i reform społecznych – w końcu pojawienie się Urana w naszej świadomości związane jest z całym postępem technicznym, rewolucjami burżuazyjnymi, powstaniem całej współczesnej cywilizacji zachodniej. Natomiast jako dom 11 symbolizuje przede wszystkim samorealizację jednostki, czyli ekspansję w wymyślony świat chciejstw nieodpartych, stworzony przez człowieka. Realizacja tego dokonywana jest z reguły przy pomocy innych ludzi, z ich akceptacją lub wbrew niej. Właśnie w tym sensie mówimy o przyjaciołach w domu 11. Przyjaciel jest to człowiek- w tym rozumieniu – który zaakceptował nas bezkrytycznie i pomaga nam w realizacji naszych planów, naszych chciejstw, ale jest to związek irracjonalny. Jest to raczej podświadome lubienie. W naszym języku pojęciowym słowo “przyjaźń” ma jeszcze inne znaczenia i dlatego w astrologii, przy interpretacji horoskopu często powstają nieporozumienia. Wszystkich przyjaciół usiłuje się szukać w domu 11- a tak wcale nie jest. Niektórzy ludzie przyjaźnią się z nami tylko dlatego, że pożyczają od nas czasami 200 zł., a inni dlatego, że mieszkali koło nas i przyzwyczaili się wpadać na telewizję. W astrologii jest bardzo istotne zrozumienie motywacji. Dopiero wtedy można przyporządkować jakąś sprawę danemu domowi. Zwłaszcza w astrologii horarnej może to mieć gigantyczne znaczenie.

Wschodzący w horoskopie Wodnik dawałby dużą szczerość, bezpośredniość, przyjacielskość i zmysł reformatorski. Charakterystyczny jest dla osób, które sieją ferment w środowisku, podpuszczają ludzi na siebie, po prostu bardzo lubią mieszać w społeczeństwie. Z tym, że reformator typu Wodnika może być później najbardziej zdziwiony skutkami własnych reform. Wodnik wschodził w horoskopie Kościuszki. Typowy dla Wodnika jest tzw. “nos kościuszkowski”. Są dwa typy Wodnika: jeden jest Uranowy a drugi Saturnowy. Przy Uranowym budowa jest z reguły krępa, koścista, twarz kwadratowa o bardzo ciosanych rysach i taki “kościuszkowski” nos. Natomiast przy Saturnowym może być masa odmian, dlatego że każde położenie Saturna w znaku silnie rzutuje na wygląd i przy różnych znakach może to bardzo różnie wyglądać. Poza tym relacje Saturna do Asc., czy jest on u góry horoskopu czy u dołu również zmieniają wygląd zewnętrzny.

Planety niewidzialne, Uran, Neptun i Pluto w bardzo charakterystyczny ale i jednostronny sposób wpływają na wygląd zewnętrzny. O wiele bardziej zróżnicowanie i skomplikowanie działają planety widzialne. Wschodzący Wodnik powoduje jeszcze jedną cechę: chęć szukania popularności. Jest to podświadome i człowiek może twierdzić, że mu guzik na tym zależy, i że nie chce żadnej popularności, ale z wiekiem staje się popularny, nawet jeżeli jest to zła sława.

Jeżeli w Wodniku jest Słońce (a wschodzi inny znak), będzie działało głównie na piętro dziedziczenia cech genotypowych. Są to cechy pierwszego przodka, który zakładał rodzinę i odezwą się w późniejszym wieku. Mają szczególny wpływ (Słońce jest najczęściej hylegiem) na rodzaj zdrowia, odporność psychiczną i fizyczną. Księżyc w Wodniku będzie dawał typową mentalność nabytą w środowisku pierwotnym dziecka i spowoduje z jednej strony wielką przyjacielskość, towarzyskość, zdolność organizowania grupy, a z drugiej zainteresowanie astrologią, nowoczesną medycyną, UFO, itd., czy motoryzacją.

Rodzaj tych zainteresowań określą aspekty. Silne aspekty Marsa do Urana wskazują raczej na motoryzację, a Merkurego do Urana – na okultyzm. Wodnik w domu 3 dał tego typu intelekt, a jeżeli Uran będzie wówczas w Bliźniętach w trygonie do Merkurego w Wodniku to będziemy mieli człowieka zainteresowanego zarówno motoryzacją jak i okultyzmem. Wodnik w domu 6 lub 10 często jest sygnifikacją pracy w telewizji czy innych środkach masowego przekazu. Jeżeli w Wodniku znajdą się planety społeczne, takie jak Księżyc lub sygnifikatory zawodu, ale w innym domu, np. w 11, może to spowodować prace w ONZ czy innych nowoczesnych organizacjach międzynarodowych walczących o pokój i bardzo często przynoszą popularność w starszym wieku. Wschodzący Wodnik jest wystarczającą sygnifikacją głębokich, psychologicznych zainteresowań innym człowiekiem.

Znak Ryb. W Wodniku jest łączność z podświadomością, gdyż jest to znak Uranowy. Uran jest kanałem łączącym podświadomość ze świadomością i wydobywa pewne informacje wysyłając je “do góry” – wówczas następuje zjawisko EUREKA! Rządzący Rybami Neptun wskazuje na cechę odwrotną, czyli na sposób w jaki podświadomość korzysta z usług świadomości. Podświadomość postrzega świat poprzez zmysły, ale świadomość jest filtrowana bardzo silnie przez tzw. żółtą plamkę uwagi i w związku z tym prawdopodobne jest twierdzenie współczesnych psychologów amerykańskich, że podświadomość czerpie 16000 bitów informacji z jednego obrazu widzianego przez oko, podczas gdy świadomość opracowuje 3 bity informacji. Ryby są rządzone przez Neptuna i Jowisza i zupełnie inaczej działają przy dominancie Neptunowej a inaczej przy Jowiszowej. Ryby to przede wszystkim analogia do oceanu, bardzo głębokiego oceanu, który ma różne poziomy życia, a na tym najgłębszym żyją takie stwory, których ludzkie oko nigdy nie zobaczy. Bo nawet jak je się wyciągnie na powierzchnię, to już zupełnie inaczej wyglądają. Jest to analogia do penetracji w “najgłębszy ocean” w człowieku, czyli w podświadomość i nieświadomość. Tam, gdzie dominuje Jowisz, Ryby nabierają cech idealizmu. Może np. zaistnieć sytuacja, że wschodzi Jowisz w Strzelcu, a Słońce w Rybach jest w kwadraturze. W dodatku Saturn lub Uran też dają zły aspekt do Jowisza i Słońca. Nie ma wówczas mowy, aby taka jednostka rozwinęła się w osobę religijną, szukającą ideału w religii. Gdzie będzie ów człowiek szukał ideałów sprawdzamy przez położenie Neptuna, który rządzi Słońcem, bo najwyższa inspiracja idzie zawsze do nas przez Neptuna. Neptun jest w Wadze – więc ta osoba szuka ideału w mężu. Podświadomie szuka sobie idealnego partnera, który jej zastąpi wszystkie inne ideały. Natomiast przy dobrych aspektach do Jowisza i Neptuna będziemy mieli ludzi bardzo uduchowionych, szukających ideałów w świecie wyższym. Przez penetrację w podświadomość, w nasz własny mikrokosmos docierają do makrokosmosu. Czyli mają dobrą łączność z pierwiastkiem boskim duszy. Należy jednak pamiętać, że Neptun, Uran czy Pluto nie zadziałają na zdolności parapsychologiczne nie mając łączności z Jowiszem. Szansa jest zawsze przez Jowisza. Ryby są bardzo częste u jasnowidzów, mediów, ludzi zainteresowanych kontaktem ze światem niewidzialnym, mających duże zdolności parapsychologiczne, nawiedzonych i oczywiście ofiar różnych miejsc odosobnienia. Przy złych aspektach Neptuna są również charakterystyczne dla narkomanów.

Księżyc przebywający w znaku Ryb nabiera cech tego znaku i wówczas wyobraźnia jest samołudząca się, występuje marzycielstwo, indolencja, człowiek jest zagubiony we własnych myślach i nie umie egzekwować tego, co wymyślił. Z reguły wówczas mama jest taka jakaś zakłopotana i chorowita – bo to dom 12. Ryby to także znak azylu i miejsc odosobnienia. Jeżeli znajdą się w nim planety czynne, mogą wskazać, że dany człowiek jest dyrektorem więzienia lub lekarzem pracującym w szpitalu zamkniętym. Znaki Wody: Rak, Skorpion i Ryby występują u służby zdrowia i w ogóle u medyków. W Rybach spotykamy medyków szczególnie subtelnych, o fantastycznym talencie diagnozowania. Tam gdzie Rak diagnozuje intuicją, ale i erudycją, Skorpion dość autorytatywnie, ale również musi się uczyć mimo silnej intuicji, Ryby potrafią to robić nie ucząc się niczego. Po prostu patrzą i czują, co człowiekowi jest. Spotykane to jest u niektórych diagnostów i znachorów.

Dom 12 Zodiaku kończy historyjkę opowieści o człowieku i łączy się już z Baranem. W tym sensie symbolizuje także Karmę przyniesioną z poprzedniego wcielenia. Te rzeczy, które zdarzają się nam poprzez dom 12 są z reguły najtrudniejsze do zrozumienia i to jest przyczyna, dla której w więzieniu siedzą tylko niewinni, albo ofiary różnych zbiegów okoliczności … Poza tym często trudno jest zrozumieć choremu, dlaczego właśnie on dostał raka. Natomiast tam, gdzie Ryby zaczynają naprawdę interesować się światem niewidzialnym, szukają inspiracji w okultyzmie – tam dojdą do celu i przestaje im to dosuwać w sposób ewidentny w świecie widzialnym. Każda energia Zodiaku może być zamieniona w szalenie pozytywną, nawet przy jej całkiem negatywnych cechach fizycznych – w momencie przekroczenia granicy fizycznej i pójścia w świat niewidzialny. Jest to pewien układ wychowawczy, który chce zmusić człowieka do zainteresowania się światem niewidzialnym i dokonania tam ekspansji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.