Astrologia – wykład 11. Działanie Saturna.

Do tematu tranzytów i cykli można bardzo różnie podejść. W każdym podręczniku i każdej szkole astrologicznej inaczej się na te rzeczy patrzy. Są tacy astrologowie, którzy robią tranzyty do solariuszy, nie zwracając zupełnie uwagi na horoskop urodzeniowy. Są tacy, którzy usiłują robić tranzyty tylko do horoskopu urodzeniowego. Współcześnie uważa się, że ruchy tranzytowe planet i ich aspekty do horoskopu urodzeniowego (zwłaszcza planet ciężkich Jowisza, Saturna), to odzwierciedlenie naszej wrażliwości na pewne biocykle i harmonię kosmosu. Tam po swojej orbicie krąży wokół Słońca Saturn, a analogicznie do tego ruchu w człowieku kumuluje się doświadczenie. Tam porusza się Jowisz, a tutaj zmieniają się mody i zwyczaje ludzkie. Dotyczy to raczej życia społecznego człowieka, ale zależnie od przemian społecznych zmienia się i jednostka. Wszystko to jest ze sobą absolutnie powiązane.

Astrologowie najczęściej używają ruchów tranzytowych planet ciężkich zwłaszcza Saturna i Jowisza. Dołączane są do tego ostatnio odkryte planety czyli Uran, Neptun i Pluto. Niektórzy stosują również ruchy Marsa i w ogóle wszystkich ciał niebieskich łącznie ze Słońcem, chociaż jego ruch jest zawsze taki sam.

Trzeba zrozumieć, że stosunkowo łatwo zorientować się w fazie rozwojowej człowieka, w etapie jego życia, jeżeli się spojrzy na położenie Saturna w horoskopie urodzeniowym. Saturn ma bardzo wiele do powiedzenia tam, gdzie chodzi o gromadzenie doświadczenia, a zwłaszcza o wyciąganie wniosków z tych doświadczeń. Aspekty Saturna, jego położenie w horoskopie urodzeniowym w znaku i domu, domy którymi włada – wszystko to trzeba wziąć pod uwagę, żeby zrozumieć jak Saturn będzie funkcjonował przechodząc z domu do domu i wędrując przez znaki Zodiaku. Poza tym zauważono, że człowiekowi powodzi się stosunkowo lepiej, jego doświadczenie lepiej się kumuluje i bardziej jest uznawane społecznie jeżeli Saturn jest nad horyzontem w horoskopie urodzeniowym. Kiedy wędruje on górą horoskopu, łącznie z przejściem przez Zenit, mogą być w zasadzie te same kłopoty, ale są one łatwiejsze do zwalczenia dla samej jednostki niż wtedy, gdy Saturn wędruje dołem horoskopu, a zwłaszcza gdy zbliża się do Nadiru. Najgorzej jest wtedy, gdy Saturn dociska do południka lub równoleżnika, czyli gdy idzie przez dom kadentny, zwłaszcza przez 3. Wówczas silnie oddziaływuje na naszą psychikę – jest to dom intelektu i w związku z tym przygnębia. Stosunkowo mało to nam dokucza, a nawet może dokonać Saturn wielkich przemian, kiedy jest w domu 9. Natomiast domy 6 i 12 również są krytyczne, gdyż oddziaływuje to i na zdrowie i na całą sytuację ogólną człowieka. Natomiast moment przejścia przez południk czy równoleżnik jest etapem kończącym kryzys. Jeżeli wziąć pod uwagę statystykę horoskopową, to zauważymy jak Gierek doszedł do władzy gdy Saturn był u niego w 10 domu, a wyleciał, gdy zaczął wchodzić w dom 3. W roku 1976 Saturn schodził u niego pod horyzont i to był najlepszy moment do wycofania się.

Ogólnie rzecz biorąc patrząc na ćwiartki horoskopu i położenie Saturna można by powiedzieć, że okres przejścia Saturna od domu 7 do 10 jest etapem przygotowującym karierę. Jest to czas, w którym człowiek powinien się najbardziej sprężyć i przygotować swoje przyszłe sukcesy. Taki moment zabiegania, który trwa ok.7 lat. Następny okres, czyli od Zenitu aż do domu 1 byłoby to korzystanie z poprzednich wysiłków, ale należy wówczas osiągnąć największe sukcesy i utrwalić je, a potem już na tym dobrym imieniu jechać. Z tym, że należy pamiętać, że zależy to od naszego postępowania. Jeżeli ktoś od początku ruchu Saturna, od domu 7 zacznie kraść, to będzie siedział w momencie, gdy Saturn stanie w Zenicie. To będzie kariera, jaką sobie wybrał. Saturn w Zenicie po prostu wypłaca za dotychczasowy wysiłek i nic więcej. Nie możemy robić tego, co nam się żywnie podoba w czasie ruchu Saturna przez te trzy domy i spodziewać się, że jak on stanie w Zenicie, to spotka nas wielka szczęśliwość. Chodzi tu oczywiście o prawidłowe działanie i kumulowanie się doświadczenia oraz rozwój światopoglądowy. Zwróćmy uwagę, że wejście Saturna w 7 dom dotyczy krystalizowania stosunków ze światem zewnętrznym. Może to być tak samo utrwalenie małżeństwa, jak i rezygnacja z niego i przyjęcie ślubów klasztornych – zależnie od charakteru. Dom 8 to rozwiązanie problemów kapitału, problemów zdrowotnych, penetracja we własną podświadomość, zwalczenie własnych strachów, kompleksów, lub poddanie się im. I dom 9 – krystalizacja wyższego piętra światopoglądowego. Te trzy elementy razem połączone powodują prawidłowy sukces w Zenicie, kiedy już może się to ujawnić i przybrać kształt społeczny. Dom 11 przysparza nam przyjaciół, czyli załatwiamy nasze życzenia pierwotne z domu 5, a dom 12 – zaczynają się od nowa kłopoty, albo też możemy je tam zwalczać naszymi poprzednimi sukcesami. Natomiast w momencie zejścia Saturna pod horyzont zaczynają się problemy zdrowotne i ujawniają się wszystkie nasze niedoróbki z poprzedniego okresu. Jeżeli człowiek w jakimś momencie spoczął na laurach, to teraz w Ascendencie zacznie mu to wyłazić i powstają problemy.

Dlatego, żeby rozważać ruch Saturna trzeba zwrócić uwagę. jaką drogą on przedtem wędrował. To nie jest tak, że jak ktoś ma Marsa w koniunkcji Urana w trzecim domu i teraz tam dojdzie Saturn, to koniecznie musi być wypadek drogowy. To może być absolutnie wszystko. Bo jeżeli ten Mars z Uranem będą w trygonie, w horoskopie urodzeniowym, do Saturna, to przejście Saturna nie wywoła złych efektów. A jeżeli ta koniunkcja nie ma żadnych związków z Saturnem, przez znaki czy aspekt, to przejście Saturna przez Marsa i Urana nie wywoła żadnych efektów.

W ciągu miesiąca pojawia się kilkaset aspektów tranzytowych, a działa zaledwie niewielki ich procent, gdyż one nie odnoszą się tylko do nas. Dotyczą one całego multum osób, z którymi jesteśmy związani, nawet nieświadomie. Wszystkie tranzyty działają, to jest prawda, ale niekoniecznie musimy to zauważać. Toteż zwracamy uwagę tylko na te tranzyty, które powtarzają tendencje horoskopu urodzeniowego. Przede wszystkim rozpatrujemy te aspekty, które powtarzają się – wynika to z samych reguł dyrekcyjnych. I jeżeli będzie np. zły związek Saturna z Marsem w horoskopie urodzeniowym, wówczas nawet trygon tranzytowy Saturna do Marsa może zadziałać bardzo źle. Tyle, że w przyjemnych okolicznościach, a tym samym może to być bardziej niebezpieczne niż powtórzenie się złego aspektu.

Należy uważnie rozpatrzyć położenie Saturna w horoskopie urodzeniowym. Człowiek bardzo wyraźnie podlega temu cyklowi 28 lat. Po 7 latach, kiedy idziemy do szkoły, Saturn jest w kwadraturze do swego pierwotnego położenia, wyzwalając swoje pierwotne cechy. Skumulowało się jakieś doświadczenie i wchodzimy w nową fazę zdobywania doświadczeń. W wieku lat 14 jest dojrzewanie płciowe, a w wieku lat 21- umysłowe. Społecznie dojrzewamy w wieku 28 lat i jest to koniec młodości. 36 i 43 rok życia jest również krytyczny, ale bardziej dotyczy to spraw zawodowych, zwłaszcza że w 43 roku Uran staje w opozycji do swego pierwotnego położenia i następuje silny przewrót światopoglądowy (może być w dobrą lub złą stronę), ale to już kończy pewien etap i teraz można albo iść naprzód, albo runąć. Dlatego też lata 42-43 są bardzo ważne, zwłaszcza dla osób mających Urana w rogu horoskopu. 50 rok życia to na ogół kłopoty zdrowotne, a 57 – zaczyna nam dokuczać zbliżająca się emerytura. Kończy się pewna faza, musimy spowolnić tempo życia itd. Trzeci cykl Saturna mało kto przeżywa. Oddziaływuje on na wyższe piętra psychiki, jeżeli one się w ogóle rozwijały.

Przykład: Saturn w Byku w koniunkcji Urana w domu 3 – bardzo silnie oddziaływuje to na psychikę tego człowieka i na sprawy finansowe. Saturn w Byku to silny materializm, Uran – inwentywność w sprawach finansowych. Z analizy horoskopu wynika nam, że ów człowiek jest handlowcem zajmującym się manipulacjami finansowymi i bankowymi. W wieku lat 7 Saturn był u tego człowieka w Lwie w kwadraturze, czyli dotyczył szkoły (5 dom horoskopu), jakichś doświadczeń związanych z miłością itd. Jeżeli ta kwadratura wypadła na szczyt domu 6 doszły tu jeszcze jakieś obowiązki, służba itd. Saturn w Pannie – może to być choroba gardła czy inne smutne doświadczenia. Saturn w Pannie wskazuje ponadto szkołę handlową i coraz większą materializację człowieka. W wieku lat 14 Saturn dochodzi do opozycji w Skorpionie w domu 9 – coś umiera. Umiera jego własny idealizm, bo to dom 9, następuje silny przewrót, zniszczenie jakichś poprzednich ideałów i człowiek jeszcze bardziej się materializuje.
I tak sobie będzie Saturn konsekwentnie działał dalej, bo w 21 roku życia załatwi sprawy przyjaciół w Wodniku, a w wieku 28 lat, gdy Saturn wróci do swego pierwotnego położenia i połączy się z Uranem ten człowiek wymyśli sposób na kłopoty i zacznie robić pieniądze. W tym sensie Saturn sobie działa i zawsze trzeba sobie tę historyjkę przez niego opowiadaną tak zobaczyć, a dodatkowo zabarwić ją wszystkimi aspektami Saturna w horoskopie urodzeniowym – zwłaszcza przejściem przez koniunkcję tych planet, z którymi Saturn był powiązany, bo to będzie wyznaczało fazy samorozwoju. Ale ponieważ najlepiej wychowują nas kłopoty, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na opozycje i kwadratury.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.