Astrologia – wykład 6. Reguły interpretacyjne – ciąg dalszy.

* Sygnifikacja wieku osób z otoczenia

a) Starcy powyżej 65 lat – to Saturn;

b) 50 – 60 lat – Jowisz;

c) 40 – 50 lat Słońce;

d) 30 – 40 lat – Mars;

e) Merkury – to młodzi chłopcy,

f) Wenus – młode kobiety.

g) Dzieci – Księżyc.

Ogólne sygnifikacje osób z otoczenia (w jakich warunkach żyją, kim są):

* Ludzie żonaci sygnifikowani są przez Jowisza. Dlatego Jowisz w Wadze oznacza zawsze więcej niż jedno małżeństwo. Księżyc oznacza również mężatki. Dlatego też Wenus w horoskopie męskim opisuje kochankę, a Księżyc – małżonkę.

* Kapłani, ważni urzędnicy państwowi, protektorzy, opiekunowie – Jowisz. Piękne kobiety (takie bardziej ozdobne) – to Wenus.

* Kobiety ciężko doświadczone przez los, spracowane, spłakane, brzydkie – to Saturn (zwłaszcza brzydkie), a Wenus w Koziorożcu i czasami w Wodniku – to kobiety, które mają ciężkie kłopoty.

* Marzyciele, hochsztaplerzy, ludzie niestali, wredni, zdradliwi – to Neptun. Także bioenergoterapeuci.

* Oryginałowie, wybitni ekscentrycy, okultyści, różdżkarze – to Uran. Jogowie i Mędrcy – to Pluto. Tak samo jak magowie.

* Pisarze, wychowawcy ludzkości, intelektualiści – to Merkury.

* Żołnierze, sportowcy, siłacze, lekkoatleci – to Mars.

22. Sygnifikatory grają główną rolę w interpretacji. Są one jak igła ciągnąca nitkę przy hafcie. Tak za nimi ma podążać nasza dedukcja.

23. Najpierw trzeba dokładnie ustalić, jaką dziedzinę chce się interpretować. I zrozumieć, że każda dziedzina, odpowiednio określona, jest zamknięta w jednym domu. Jeżeli omawiamy finanse, to podzielmy je sobie i zrozummy, o którą część tych finansów nam chodzi, i tylko tę interpretujmy.

24. Trzeba ustalić sygnifikatory szczegółowe i ogólne tej dziedziny.

25. Zwracać uwagę tylko na te sygnifikatory! Unikać starannie mieszania sygnifikatorów tej dziedziny z sygnifikatorami dziedziny pokrewnej. Jest to najczęstsza przyczyna wielkich błędów interpretacyjnych.

Np. jeżeli dziedziną interpretowaną będzie małżeństwo, trzeba obserwować sygnifikatory szczegółowe i ogólne domu 7, a nie mieszać ich z sygnifikatorami np. domu 5.

26. Jeżeli sygnifikatory są już wybrane zgodnie z regułą 21, można je dokładnie przeanalizować:

a) zgodnie z ich własną, przyrodzoną naturą

b) zgodnie z sygnifikacją domu, który zajmują w danym temacie.

c) zgodnie ze znakiem, w którym się znajdują

d) zgodnie z siłą ich pozycji zodiakalnej

e) zgodnie z ich aspektami, które przyspieszają, przysparzają korzyści, albo są niekorzystne

f) trzeba obserwować jedną po drugiej planety aspektujące sygnifikatory. Aby nie przeoczyć jakiegoś aspektu najlepiej nabrać pewnego zwyczaju: wodzenia okiem wkoło po horoskopie; poczynając od wybranego sygnifikatora i przechodząc przez wszystkie planety wracamy do danego sygnifikatora. To jest właśnie takie haftowanie w horoskopie – cały czas w kółeczko.

g) trzeba notować siłę lub słabość danego sygnifikatora, zgodnie z jego naturą oraz pozycją w domu i znaku.  Im cięższa planeta, tym ma większe znaczenie w horoskopie. Najważniejszy jest Jowisz i Słońce. Żądne aspekty do Jowisza i Słońca nie zmienią ich natury. Natomiast planety lżejsze są bardzo zmieniane przez aspekty do Jowisza i Słońca. Księżyc natomiast nabiera cech planety, która go aspektuje, bo jest najmniejszy i najszybciej reagujący.

Pozycja w znaku i domu

Planety są najsilniejsze na szczycie domów. Im bardziej planeta schodzi ze szczytu i wchodzi głębiej, tym bardziej słabnie (przez swą pozycję horoskopową). Natomiast w znaku – jest silna przez cały znak. Najsilniejsza jest oczywiście na początku znaku. Na trzy stopnie przed końcem znaku jej pozycja zodiakalna słabnie.

27. Osądzenie tematu osiąga się w dwóch etapach:

*  detaliczna analiza dokumentacji ze względu na  materiał faktyczny. Czyli: trzeba się drobiazgowo zapoznać z materiałem dostarczonym przez obraz przyrody. Bo horoskop to obraz przyrody. Teraz dopiero możemy wyciągnąć sąd analityczny a posteriori.

*   należy zebrać ten materiał. Dokonać rekonstrukcji całościowej materiału. To jest sąd syntetyczny a posteriori, czyli synteza.

Stadium pierwszego etapu dokonywane jest metodycznie, krok po kroku aż stanie się ono machinalne. Drugie stadium jest dokonywane spontaniczne i kompletnie kończy sąd . Tu już musi pomóc intuicja.

28. Nie należy uważać jakiejś szczególnej dziedziny analizowanej za oderwaną od tematu. Uważamy ją za oderwaną do momentu analizy. W momencie dokonywania syntezy musimy popatrzeć znów na cały horoskop. Trzeba ją związać z całością horoskopu – dlatego potrzebna jest analiza pierwotna ogólna. Najpierw przeprowadza się analizę ogólną, potem dopiero przystępujemy do analiz szczegółowych, a następnie wracamy do analizy pierwotnej i wyciągamy sąd zgodnie z nią.

29. Siła i wartość wydobywanej informacji musi być tonizowana i zharmonizowana z analizą pierwotną.

30. Władca jakiegoś domu znajdujący się w innym domu. Jak działa władca domu 1, 2, ….11, 12 w domu 1,2, …12?  Np. Władca Ascendentu w domu 1 – to egotyk, bo jest zainteresowany głównie sobą i wszystko widzi przez własne ego. W 2 – to człowiek, który chce zarobić, najbardziej interesują go sprawy finansowe, sposób utrzymania się w świecie, jest posesywny. To może przybrać bardzo różny kształt, bo niekoniecznie musi zaraz chodzić o pieniądze. Np. wschodzi Byk, a Wenus w Bliźniętach w 2 domu – to może być pisarz,. który w ten sposób sobie zarabia. Nie jest to zaraz jakieś skompiradło, czy biznesmen. Ta posesywność może być intelektualna, człowiek chce mieć jak najwięcej Wiedzy i ją zdobywa. Niekoniecznie chodzi o pieniądze. Jego interesuje, żeby przybywało. W 3 – osobowość staje się ruchliwa, nastawiona intelektualnie, na zmiany tematu, podróżowanie, turystykę – wszystkie sygnifikacje 3 domu. W 4 – domator, zainteresowany sprawami rodzinnymi, człowiek rozwinie się najbardziej na starość. Zajmuje się nieruchomościami, stanem posiadania itd. W 5 – człowiek szuka w życiu powodzenia, luksusu, rozrywek, przyjemności, miłości. W zależności od sygnifikatora i jego związku z sygnifikatorem ogólnym może być zainteresowany posiadaniem dzieci lub ich wychowywaniem (Merkury – zdolności pedagogiczne). W 6 – to albo człowiek wiecznie chory, albo szukający pracy. W 7 – człowiek szuka kontraktów z innymi, małżeństwa. W 8 –  człowiek szuka śmierci (częste u samobójców), ale może też walczyć ze śmiercią (jeżeli to jest Mars) – jako np. chirurg. Może też znaczyć, że szuka kontaktów pozagrobowych, interesują go duchy, seanse spirytystyczne. Może być to grabarz, rzeźnik. W 9 – może to być zarówno podróżnik, handlowiec, jak i człowiek rozwinięty duchowo. Chodzi o to, że dokonuje on pewnej ekspansji, niejako zagranicznej w stosunku do własnego ego. A ekspansja w wyższy ośrodek świadomości, to jeszcze większa podróż niż za granicę. W 10 – człowiek jest taka “Zosia-Samosia” – która sama siebie zrobiła. Robi karierę – to go najbardziej interesuje. Ekspansja socjalna – nie wewnętrzna, naukowa, czy rozwój własny – tylko powodzenie społeczne. Jest to charakterystyczne dla polityków. W 11 szuka przyjaciół, protekcji, ułatwienia sobie życia, klienteli. W 12 – człowiek szuka rozwiązywania tajemnic, może to być paralityk, może być okultysta-astrolog, psychoanalityk, lekarz mikrobiolog, a może być to również złodziej, który siedzi w więzieniu, czy bandyta.

Władca 8 domu w 2 częsty jest u bankowców. W domu 3 – to może być wypadek drogowy, częste jest również dla obłędu, bo to śmierć intelektu (sygnifikator musi być Marsem, Saturnem, Uranem, albo jest atakowany silnym, złym aspektem przez te).

Teraz dom 2. Jak Człowiek radzi sobie w zarobkach, zależnie od położenia Władcy domu 2. W domu 1 – człowiek zarabia własną osobą. W 2 obrót pieniężny. W 3 – komiwojażer, podróżnik, turystyka, handlarz książkami. W 4 – handlarze nieruchomościami, właściciele ziemscy, kamienicznicy. W 5 – nauczyciele, dyrektorzy teatrów, aktorzy, właściciele kawiarni, galerii, domów publicznych, hazardziści. W 6 – człowiek żyjący z zatrudnienia, urzędnik, dyrektor Urzędu Zatrudnienia, lekarz domowy. W 7– prawnicy, kontrakty, spółki. W 8 –  renty, dochody, kapitały bankowe, spadki, darowizny. W 9 – naukowcy, profesorowie wyższych uczelni, kapłani, wyższa nadbudowa społeczna, filozofowie, astrologowie, wydawcy, ambasadorowie. W 10 – z robionej kariery (politycy). W 11 – z przyjaciół. W 12 – dyrektor więzienia, wywiad, policja, ordynator szpitala zamkniętego, z własnego kalectwa, żebrak, złodziej przestępca, ze spraw ukrywanych przed społeczeństwem, z okultyzmu.

Dom 3 czyli intelekt stosowany na codzień. Jak człowiek myśli? W 1 – poprzez siebie. Wszystko bierze do siebie. W 2 – przez sprawy finansowe: opłaci się, czy nie. Kalkuluje. W 3 – myślenie dla myślenia, bardzo lubi myśleć, dyskutować. W 4 – najlepiej myśli w pieleszach domowych, cały świat widzi przez pryzmat swojej rodziny. W 5 – dyskutanci, kursanci, ludzie bywający na rożnych spektaklach, spotkaniach towarzyskich, lubiący rozrywki intelektualne, szachy, gry i zabawy. W 6 – myśli  pracowicie lub chorobliwie, może być mania. W 7 –  typowe dla altruisty. człowiek myśli dość obiektywnie o innych ludziach. Może być jeszcze kłótliwy. W 8 – myślenie intuicyjne, człowiek strachliwy, niekonsekwentny, mania prześladowcza, wszędzie węszy strach. W 9 – myśli zbyt ogólnie. Wskakuje na wyższe piętro myślenia, wyciąga syntezę, a gubi się w analizie, oderwanie od rzeczywistości, abstrakcjonista. W 10 – zależy mu głównie na przekonaniu innych, myśli autorytatywnie, zarozumialec. W 11 – myśli po przyjacielsku, chodzi mu o z realizowanie czegoś konkretnego. Położenie przyjazne, bardzo częste u dziennikarzy, myślących społecznie publicystów, altruistów, społeczników. W 12 –  nigdy nie wiadomo, co on myśli. Dyplomata. Język służy do ukrywania myśli, intryg. Pokrętny facet.

Dom 8 – rodzaj śmierci. Położenie władcy określi nam przyczynę śmierci. W 1 – własna osoba spowoduje śmierć. Może to być człowiek nieuważny. Jeżeli sygnifikator jest związany z domem 3, to przyczyna śmierci jest uświadomiona przez jednostkę. Jeżeli nie – to nie. W 2 – z powodu majątku i pieniędzy. rabuś zamorduje. W 3 – typowe dla wypadków drogowych. W 4 – z powodu posiadanej ziemi, przez rodzinę, zwłaszcza ojca. W 5 – przez dzieci, przez nadużycie przyjemności, w sporcie. W 6 –  sami sobie zafundowaliśmy chorobę, albo się przepracowaliśmy. W 7 – współmałżonek jest przyczyną śmierci, pojedynek, wojna, wrogowie. W 8 – śmierć dla śmierci, normalna. I tak dalej.

Dom 10 określa nam charakter naszej profesji, naszego powołania, ekspansji dokonywanej przez jednostkę w społeczeństwo, po rozwinięciu własnego ego. W 1 – robimy karierę dla samego siebie, dla własnej satysfakcji. W 2 – dla pieniędzy. W 3 – dla rozwoju intelektualnego. W 4 – dla posiadania jak największej ilości nieruchomości lub ze względu na rodzinę (kariery dziedziczone). W 5 – dla przyjemności (zrobiona kariera umożliwia nam używanie przyjemności). W 6 – z pracowitości, tyramy. W 7 – częste dla polityków, umowy socjalne . W 8 – jest to praca na przyszłe wcielenie. Z inspiracji poza cielesnej. W 9 – poczucie misji, wychowawcy ludzkości. W 10 – kariera dla kariery, potwornie silne ambicje. W 11 – typowe dla społeczników. Kariera dla społeczeństwa i z jego powodu. Ludzie, bez własnych ambicji, których wynosi tłum. W 12 – kariera robiona z powodu chęci walki z przypadkiem (jest to najczęstsza motywacja zajęcia się astrologią).

Żeby to wszystko jeszcze bardziej skomplikować uprzytomnijmy sobie że dom 10 sygnifikowany jest jeszcze przez Koziorożca i to wszystko będzie funkcjonowało na tej samej zasadzie gdy rozpatrujemy Saturna ( tak samo jak władcę domu 10).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.