Horoskop Grecji

Index WIG20 20 kwietnia 2010 r.
Index WIG20 22 kwietnia 2010 r.

Grecja dziś znowu dała znać o sobie. Biuro biuro statystyczne UE podało w komunikacie, że deficyt budżetowy Grecji wyniósł w 2009 r. 13,6 proc. PKB. Rząd Grecji podał 7 kwietnia, że ubiegłoroczny deficyt wyniósł 12,9 proc. PKB. Szacuje się ponadto, że deficyt budżetowy Grecji może przekroczyć nawet 14 proc. PKB. Wobec tych informacji indeksy giełdowe natychmiast zareagowały spadkiem wartości. Mimo porannego otwarcia na wyższym poziomie WIG20 po tej informacji przybrał zdecydowany kierunek na południe (w chwili pisania tego tekstu WIG20 stracił już 1,42%). Sądzę, że taki kierunek utrzyma się już do końca dnia i nawet przeniesie się na kolejne dni.

Wiadomości dotyczące Grecji nie pierwszy raz powodują nerwowe sytuacje na rynkach finansowych. Postanowiłem więc przyjrzeć się horoskopowi tego kraju.

O ile nie ma zwykle większych trudności z ustaleniem daty urodzenia człowieka, w przypadku kraju ustalenie daty początkowej jest prawie zawsze problematyczne. W przypadku Grecji problem jest szczególny. Wiadomo powszechnie, że Grecja jest kolebką cywilizacji europejskiej. Trudno określić zatem dokładny jej początek. W tamtych czasach kraj nie powstawał przecież ani na mocy jakiegoś dekretu jak np. w przypadku Stanów Zjednoczonych. Przynależność Grecji do konkretnego znaku Zodiaku to także problem dyskusyjny, którym jednak nie będę tu zajmował. Wspomnę jedynie, że Grecji najczęściej przypisuje się bycie pod szczególnym wpływem Wagi lub Strzelca. Obecnie posłużę się jednak horoskopem Deklaracji Niepodległości z 13 stycznia 1822 roku (Thomas Gazis z astro.forumup.com przyjmuje Ascendent 17°18′ Ryb), co daje następujący horoskop z układem domów Krusińskiego:

Horoskop Grecji
Horoskop Grecji

Łatwo zauważyć ciekawy i rzadko spotykany układ, w którym mamy koniunkcję tranzytującego Plutona z natalnym Uranem z jednoczesną koniunkcję tranzytującego Urana z natalnym Plutonem znajdującym się w 28° Ryb. Przypomnę, że niedawno Grecja doświadczyła kwadratury w cyklu Plutona, który przebywał wówczas w nieznającym umiaru znaku Strzelca. Obecny ogromny deficyt budżetowy Grecji to wynik tego braku umiaru, który potęgował jeszcze Jowisz przebywający również wtedy w znaku Strzelca, a który utworzy wkrótce kwadraturę do Księżyca. Nie powiedziałem jeszcze, że tranzytujący obecnie Urana Pluton, niedawno również tranzytował “urodzeniowego” Neptuna Grecji, który znajduje się w ścisłej koniunkcji z Uranem i niebawem powtórzy ten tranzyt. Kolejka trudnych tranzytów sprawia, że Grecja będzie miała bardzo “gorące” wiosnę i lato w tym roku, a za jej sprawą również cała Unia Europejska. Tegoroczne tranzyty ciężkich planet wskazują, że problemy Grecji, które wydawały się już załagodzone, okażą się bardzo wielkim ciężarem nie tylko dla samej Grecji, ale również dla Unii i pośrednio dla świata. Nie wydaje mi się, by zbliżająca się w czerwcu koniunkcja Jowisza i Urana była w stanie poprawić sytuację. Powtórzyć się mogą również pod koniec lata protesty społeczne, gdy Pluton będzie tranzytował Księżyc (kwadratura).

Zwracałem obecnie uwagę zaledwie na tegoroczne tranzyty. Nie znaczy to bynajmniej, że problemy Grecji skończą się w tym roku. Sądzę, że w ciągu najbliższych 10 lat w Grecji zajdą wielkie i bolesne zmiany. Proszę zauważyć, że Pluton zamieszkał obecnie na dłuższy czas w znaku Koziorożca, znaku w którym znajduje się także Słońce i Merkury w horoskopie Grecji. Nie można także pominąć koniunkcji Saturna i Jowisza w Baranie w II domu Grecji i w późniejszym czasie tranzytów Plutona do nich i do Słońca.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.