Święto Trzech Króli Świętem Astrologii

Sejm na posiedzeniu 24 września 2010 r. postanowił, że Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy.

Cieszę się z tego faktu, ponieważ ten dzień był od “zawsze” moim Świętem Astrologii i teraz ten dzień ponownie będzie wyniesiony w naszym kraju ponad dni powszednie, na co zasługuje również astrologia (jestem przekonany, że zbliżamy się również do tego czasu).

Nigdy nie świętowałem Międzynarodowego Dnia Astrologii (ustanowionego w 1993 r.) promowanego przez astrologów amerykańskich i tam głównie obchodzonego w dniu równonocy wiosennej, zazwyczaj 20 lub 21 marca, kiedy Słońce wchodzi do znaku Barana, co uważane jest za początek nowego cyklu rocznego. Dla mnie ten dzień nie ma żadnego “umocowania”, żadnej podstawy. Samo wejście Słońca w znak Barana to stanowczo za mało, by stanowił podstawę świętowania. Właściwie jest to żaden powód. I tu ciekawostka: zauważyłem, że uświęcenie 6 stycznia zostało dokonane tuż po dniu równonocy jesiennej – w dniu słonecznej opozycji do Międzynarodowego Święta Astrologii…

Święto, świętowanie – zwykle jest upamiętnieniem czegoś szczególnego i ważnego, co kiedyś się wydarzyło. Świętuję urodziny, rocznice itp. Dlatego świętuję Święto Trzech Króli również jako za Święto Astrologii, bo to dzień upamiętniający szczególne wydarzenie, wspólne dla tradycji chrześcijańskiej i astrologicznej.

Kim byli owi trzej królowie?

“Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie – (w oryginale greckim: magoi) w tradycji chrześcijańskiej trzej Mędrcy ze Wschodu (magowie, kapłani religii zaratusztriańskiej, astrologowie), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Wyruszyli oni z miejscowości Kaszan,[potrzebne źródło] znajdującej się na terenie obecnego Iranu. Biblia nie wymienia ich imion ani liczby, wymienia ich jako astrologów pochodzących ze Wschodu (przekłady: BT; Wolniewicz; Gryglewicz), mędrców ze Wschodu (BT); w zachodnim chrześcijaństwie popularnie nazywani imionami Kacper, Melchior i Baltazar wg tradycji jaka się narodziła w średniowieczu. […]

W przypisie zamieszczonym w katolickiej Biblii Poznańskiej zwrócono uwagę: “Na katakumbowych malowidłach występuje najczęściej trzech magów, ale nie brak też takich, na których widnieje dwóch, czterech, a nawet sześciu i dwunastu magów. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar są późnego i niepewnego pochodzenia. Bezpodstawnie uważa się ich również za królów, bo ani Pismo św., ani najstarsza tradycja nie widziały w nich królów. Źródłem przypisania im tej godności była, jak się zdaje, błędna interpretacja słów Ps 71,10.”. Katolicki Lexikon für Theologie und Kirche (Leksykon teologii i Kościoła) podkreśla, “że greckie słowo magoi nie oznacza królów, lecz raczej posiadających astrologiczną wiedzę tajemną”. Dlatego Justyn Męczennik, Orygenes i Tertulian rozumieli przez nie astrologa. Według profesora A.T. Robertsona nie oznacza ono mędrców: “Tutaj w Ewangelii według Mateusza chyba raczej chodzi o astrologów. Babilon był kolebką astrologii” (Źródło: Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzej_Kr%C3%B3lowie).

Również wg innych źródeł tymi trzema królami byli mędrcy, wtajemniczeni, a trudno sobie wyobrazić w tamtych czasach wykształcenie bez wtajemniczenia w astrologię. Ci mędrcy, wtajemniczeni i astrologowie byli tymi, którzy rozpoznali TEN WIELKI CZAS. Są również dowodem okresu świetności dawnej astrologii.

Proponuję więc, by Święto Astrologii świętować w Święto Trzech Króli. Czy ktoś przyłączy się do świętowania astrologii tego dnia oprócz mnie? Wątpię, czy same powyższe cytaty z Wikipedii są wystarczające, by przekonać kogokolwiek ale powstrzymam się od przytaczania innych źródeł. Rozumiejący astrologię ezoteryczną nie powinni mieć jednak wątpliwości, by się do tego świętowania przyłączyć.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.